Notowania

wiadomości
13.02.2012 12:24

UOKiK: Carbo-Energia może przejąć PEC z Rudy Śląskiej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia kontroli nad Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej. Obie firmy zajmują się m.in. wytwarzaniem energii cieplnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia kontroli nad Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej. Obie firmy zajmują się m.in. wytwarzaniem energii cieplnej.

Jak poinformował Urząd w poniedziałek w komunikacie, w wyniku koncentracji Carbo-Energia zakupi akcje stanowiące ponad 70 proc. kapitału zakładowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej. Oba podmioty zajmują się m.in. wytwarzaniem i sprzedażą energii cieplnej na terenie Rudy Śląskiej.

"Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji" - napisano.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Carbo-Energia zajmuje się m.in. wytwarzaniem energii cieplnej dla celów przemysłowych i komunalnych oraz przesyłem i dystrybucją. Spółka prowadzi działalność na terenie Rudy Śląskiej poprzez elektrociepłownię "Mikołaj", ciepłownie: "Nowy Wirek", "Halemba", "Wanda", "Bielszowice". Właścicielem wszystkich udziałów Carbo-Energia jest Kompania Węglowa.

PEC zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i sprzedażą ciepła odbiorcom komunalnym i przemysłowym. Obszar działania PEC obejmuje teren Rudy Śląskiej. Spółka posiada 38 źródeł produkcji ciepła w postaci lokalnych kotłowni o niewielkich mocach, dostarczających ciepło bezpośrednio do końcowych odbiorców (głównie wspólnot mieszkaniowych). Udział PEC w rynku produkcji ciepła na terenie Rudy Śląskiej szacowany jest na ok. 1 proc. Głównym dostawcą ciepła dla PEC jest Carbo-Energia, której udział w całkowitych zakupach ciepła dokonanych przez PEC w 2010 r. wynosił ok. 50 proc.

UOKiK poinformował, że decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w ciągu 2 lat od ich wydania. (PAP)

aop/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz