Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez PPG Industries firmy Dyrup

0
Podziel się:

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez PPG Industries kontroli nad
spółką Dyrup, obie firmy zajmują się produkcją i sprzedażą farb oraz lakierów - poinformowała w
środę rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch.

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez PPG Industries kontroli nad spółką Dyrup, obie firmy zajmują się produkcją i sprzedażą farb oraz lakierów - poinformowała w środę rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch.

Umowę sprzedaży akcji firmy Dyrup A/S z Gladsaxevej (Dania) na rzecz amerykańskiej PPG Industries z siedzibą w Pittsburgh zawarto 5 maja 2011 r.

PPG to amerykańska spółka publiczna notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Grupa PPG prowadzi działalność na całym świecie w zakresie produkcji i sprzedaż powłok i żywic, szkła (włókno szklane i szkło wydajne), materiałów optycznych i specjalistycznych oraz substancji chemicznych. PPG zaopatruje w powyższe produkty przemysł budowlany, motoryzacyjny, przetwórstwa chemicznego i inne. W Polsce PPG ma siedem firm: PPG Deco Polska z Wrocławia, PPG Polifarb Cieszyn, PPG Coatings Poland z Gdyni, PPG Industries Poland z Katowic, Przedsiębiorstwo Handlowe Chemia Lublin, Polifarb-Market z Gliwic oraz likwidowana spółka Kalon Polska z Warszawy.

Dyrup zaś należał do duńskiej spółki Monberg and Thorsen A/S, notowanej na Kopenhaskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dyrup zajmuje się produkcją i sprzedażą powłok dekoracyjnych (farby, produkty do pielęgnacji drewna oraz produkty specjalistyczne). W Polsce w skład grupy Dyrup wchodzą: Dyrup z Łodzi i Malfarb z Lewkowca.

"Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji" - zaznaczyła Cieloch.

"Wzrost udziałów PPG po przeprowadzeniu transakcji nie będzie na tyle znaczący, aby mógł zagrozić skutecznej konkurencji na rynku" - zaznaczyła prezes UOKiK w decyzji. PPG na polskim rynku nadal będzie spotykała się z presją dużych konkurentów - Akzo Nobel Decorative Paints z Warszawy, Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka z Lubzina (podkarpackie) i Tikkurila Polska z Dębicy (podkarpackie) - ocenia UOKiK.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce - przypomina UOKiK.(PAP)

ago/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)