Notowania

wiadomości
18.05.2011 16:06

Urna z prochami Ireny Anders spocznie na Monte Cassino

Urna z prochami Ireny Anders, wdowy po dowódcy II Korpusu gen. Władysławie Andersie, spocznie w sobotę w grobie jej męża na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W uroczystości ma uczestniczyć małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urna z prochami Ireny Anders, wdowy po dowódcy II Korpusu gen. Władysławie Andersie, spocznie w sobotę w grobie jej męża na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W uroczystości ma uczestniczyć małżonka prezydenta Anna Komorowska.

"W związku z przypadającą w tych dniach rocznicą bitwy o Monte Cassino delegacja kombatantów z Warszawy i z Londynu będzie uczestniczyć w sobotę w obchodach na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W uroczystości ma uczestniczyć małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Jednym z elementów tej uroczystości, która rozpocznie się ok. godz. 9.30, będzie pochowanie urny z prochami Ireny Anders, zmarłej kilka miesięcy temu w Londynie, w grobie jej męża, dowódcy II Korpusu, gen. Władysława Andersa" - powiedział PAP w środę sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

Jak zaznaczył, jest to wydarzenie bez precedensu, ponieważ na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w okresie powojennym miały miejsce tylko trzy pochówki: gen. Władysława Andersa, gen. Bolesława Ducha i biskupa polowego gen. Józefa Gawliny.

"Pochówek pani generałowej będzie miał miejsce na prośbę rodziny pary generalskiej i w porozumieniu z władzami włoskimi. Dodatkowy argument, który umożliwił pochowanie Ireny Anders na cmentarzu wojennym, stanowił fakt, że była ona również żołnierzem II Korpusu" - podkreślił Kunert.

Irena Anders, wdowa po generale Władysławie Andersie, znana aktorka i piosenkarka przedwojennej Polski i scen emigracyjnych, zmarła 29 listopada ub.r. w wieku 90 lat w swoim domu w Londynie. Była drugą żoną gen. Andersa, a generał jej drugim mężem. W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie miała stopień podporucznika. Śpiewała żołnierzom przed szturmem na Monte Cassino i tuż po udanym ataku na górze klasztornej. W Anglii po wojnie występowała w teatrze Hemara w Ognisku, na patriotycznych akademiach, uczestniczyła w zagranicznych tournee. Śpiewała dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Występowała m.in. w filmie "Wielka Droga" (1946 r.) o epopei polskich zesłańców.

Irena Bogdańska (panieńskie nazwisko Jarosiewicz) urodziła się 12 maja 1920 r. w mieście Bruntal na czeskim Śląsku. Była wywieziona do ZSRS. Występowała w zespole artystycznym Henryka Warsa, a także w grupie artystycznej "Parada Polska". Przeszła szlak bojowy z armią Władysława Andersa, począwszy od Tockoje i Buzułuku, przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Po wojnie, jak wielu żołnierzy armii Andersa, zamieszkała w Anglii. Za generała Andersa wyszła za mąż w 1948 r.(PAP)

akn/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz