Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uroczystość tymczasowego pochówku szczątków ofiar komunizmu

0
Podziel się:

Prezes IPN Łukasz Kamiński, szef MS Marek Biernacki i sekretarz Rady
Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert wezmą w piątek na stołecznych Wojskowych Powązkach
udział w odprowadzeniu na miejsce tymczasowego spoczynku szczątków ofiar terroru komunistycznego.

Prezes IPN Łukasz Kamiński, szef MS Marek Biernacki i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert wezmą w piątek na stołecznych Wojskowych Powązkach udział w odprowadzeniu na miejsce tymczasowego spoczynku szczątków ofiar terroru komunistycznego.

W piątek w południe na warszawskich Wojskowych Powązkach na tzw. Łączce odbędzie się uroczystość odprowadzenia na miejsce tymczasowego spoczynku doczesnych szczątków ofiar reżimu komunistycznego, pochowanych w tym miejscu w latach 1948-1956 w bezimiennych grobach. Uroczystość zakończy drugi etap prac związanych z poszukiwaniem szczątków ofiar, prowadzonych na Powązkach przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwem Sprawiedliwości.

Udział w uroczystości wezmą m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński, minister sprawiedliwości Marek Biernacki, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, przedstawiciele Ordynariatów Polowych Wojska Polskiego oraz organizacji kombatanckich.

IPN we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i resortem sprawiedliwości od 13 maja br. prowadzi na Wojskowych Powązkach drugi etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych. Jak informuje Instytut, do 4 czerwca w trakcie tych prac udało się wydobyć z ziemi szczątki 82 osób, odnajdywanych najczęściej w dołach mieszczących od dwóch do sześciu skazańców. Większość z nich nosi ślady egzekucji tzw. metodą katyńską - strzałem w potylicę z bliskiej odległości, niektórzy mieli związane z tyłu ręce.

Najwięcej szczątków ofiar terroru komunistycznego wydobyto spod zdemontowanej asfaltowej drogi, przebiegającej pośrodku dawnego pola więziennego. Cennym wynikiem prowadzonych przez kilka tygodni na "Łączce" prac jest ustalenie granic i powierzchni kwatery, znajdującej się od 1948 r. w wyłącznej dyspozycji więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

W latach 1948-1956 pochowano na warszawskich Powązkach kilkaset osób zamordowanych przez UB. Wśród poszukiwanych są bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy i żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego m.in. takie legendarne postacie jak gen. August Emil Fieldorf "Nil", rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" oraz przywódca Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" ppłk Łukasz Ciepliński.

Pierwszy etap ekshumacji odbył się w lipcu i sierpniu 2012 r. W tym czasie odnaleziono szczątki 117 osób, z których siedem udało się zidentyfikować. Niezależnie od prac ekshumacyjno-poszukiwawczych, realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków, prowadzone w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie oraz Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)