Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystości 25-lecia sakry biskupiej Damiana Zimonia

0
Podziel się:

Metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń świętował w niedzielę
25-lecie przyjęcia sakry biskupiej. We mszy św. w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla
uczestniczyli hierarchowie Kościoła, przedstawiciele władz i kilka tysięcy diecezjan.

Metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń świętował w niedzielę 25-lecie przyjęcia sakry biskupiej. We mszy św. w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla uczestniczyli hierarchowie Kościoła, przedstawiciele władz i kilka tysięcy diecezjan.

Z mądrości i doświadczenia jubilata przez lata czerpał cały Kościół, jest on człowiekiem wspólnoty i jedności - mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który wygłosił homilię.

Zaproszenie na uroczystości przyjęli m.in. prymasi-seniorzy Józef Glemp i Henryk Muszyński oraz wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Na mszy byli obecni także duchowni ewangeliccy i prawosławni oraz samorządowcy.

Kardynał Dziwisz powiedział w homilii, że życiu arcybiskupa Zimonia dostrzega się potrójną miłość - do Jezusa, człowieka i Kościoła. Fascynacja Chrystusem znalazła wyraz w motto biskupim Zimonia: "Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego" - mówił Dziwisz.

Centralnym zagadnieniem posługi Zimonia były problemy społeczne Śląska. Symbolem tej wrażliwości jest doroczna pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich - mówił hierarcha.

"Arcybiskup Damian po dziś dzień wpisuje sprawy pracy, bezrobocia, sprawiedliwości i rodziny w dzieło ewangelizacji w kościele katowickim" - podkreślił kardynał Dziwisz. Wyraził przekonanie, że miłość do człowieka przejawiała się też w trosce o duchowy rozwój, poziom kultury i nauki na Śląsku. Jednym z przejawów tej troski było erygowanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim - podkreślił.

Trzecia miłość abp. Zimonia to Kościół - mówił kard. Dziwisz. Obok bezpośredniej pracy duszpasterskiej pełnił on ważne funkcje w instytucjach kościelnych, np. przez sześć lat był wicerektorem Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie - przypomniał.

"Służba Kościołowi księdza Damiana zaowocowała najpełniej wraz z nominacją na pasterza diecezji, ale z jego mądrości i duszpasterskiego doświadczenia zaczął czerpać obficie cały Kościół w Polsce, a także cały Kościół powszechny" - podkreślił kardynał.

"Nasz jubilat jest człowiekiem wspólnoty i jedności - przykład dla nasz wszystkich, zwłaszcza w obecnym czasie" - podkreślił metropolita krakowski.

29 czerwca 1985 r. święceń biskupich Zimoniowi udzielił udzieli prymas Glemp, a współkonsekratorami byli kardynał Franciszek Macharski i arcybiskup Jerzy Stroba. Kard. Glemp wspominał podczas niedzielnych uroczystości, że choć przed 25 laty żywe były doświadczenia stanu wojennego, to jednak pobrzmiewał duch "Solidarności", a papieżem od kilku lat by Jana Paweł II. "To były czasy, w których świtała jednak nadzieja" - ocenił.

List z życzeniami i podziękowaniami na ręce jubilata przesłał Benedykt XVI. Papież podkreślał wielkie zaangażowanie, z jakim Zimoń pełnił przez lata posługę i szacunek, jakim cieszy się metropolita katowicki cieszy się wśród innych biskupów.

"Niestrudzenie oddawałeś się budowaniu wspólnoty ci powierzonej. Troszczyłeś się o przekaz katechizmowej wiary, nauczanie zdrowej doktryny ewangelicznej, wychowanie młodych, w tym i powołań kapłańskich, jak również stale wspierałeś duchowe życie kapłanów i wiernych" - napisał papież w liście odczytanym przez biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Józefa Kupnego.

Życzenia nadesłali też m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Za posługę i współpracę dziękowali też abp. Zimoniowi przedstawiciele śląskiego środowiska akademickiego.

"Każdy jubileusz to nie tylko dziękczynienie, ale także okazja do ożywienia wiary i chrześcijańskiego świadectwa" - powiedział jubilat, który dziękując za wszystkie życzenia równocześnie przeprosił za niedociągnięcia i poprosił o wybaczenie braków w posłudze biskupiej.

"Dla was jestem biskupem, ale z wami jestem chrześcijaninem" - zwrócił się na koniec do wiernych.

Z okazji 25. rocznicy posługi biskupiej Zimonia w czwartek w Katowicach otwarto specjalną wystawę, którą można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym do końca września. Natomiast Księgarnia św. Jacka na 25. rocznicę sakry biskupiej metropolity katowickiego przygotowała album zatytułowany "Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego".

Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w górniczej rodzinie. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Tam też doktoryzował się w 1977 r. Biskupem katowickim mianowano go w 1985 r., a arcybiskupem metropolitą katowickim - w 1992 r.

W Konferencji Episkopatu Polski był był m.in. przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Ogólnego , członkiem Komisji ds. Duchowieństwa, Rady ds. Ekumenizmu oraz członkiem Rady Stałej KEP.

Abp Zimoń jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i honorowym obywatelem Piekar Śląskich, Tychów i Rybnika. Jest opiekunem Duszpasterstwa Głuchych w Polsce, Wielkim Kanclerzem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jest również fundatorem nagrody "Lux ex Silesia" przyznawanej osobistościom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej wykazują wysokie walory moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę duchową Górnego Śląska. Jej laureatami są m.in. Wojciech Kilar i abp Alfons Nossol.

Głośnym echem w całym kraju odbił się list arcybiskupa Zimonia w sprawie bezrobocia, opublikowany w 2001 r., oraz zainicjowana przez niego w 2002 r. akcja zbierania pieniędzy na wykup nadwyżek zboża od polskich rolników. Za zebrane 450 tys. zł kupiono i wysłano mąkę dla głodującej Afryki.

W 2009 r. papież Benedykt XVI poprosił arcybiskupa Damiana Zimonia o pełnienie funkcji metropolity katowickiego jeszcze przez dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. (PAP)

kon/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)