Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uroczystości Dnia Zagłady Romów odbędą się w niedzielę

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów odbędą się w niedzielę w
byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau. Wezmą w nich udział między innymi liderzy
społeczności romskich z krajów europejskich, byli więźniowie, komisarz UE do spraw zatrudnienia
Vladimir Szpidla, wicepremier Słowacji Duszan Czaplovicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera
Elżbieta Radziszewska oraz dyplomaci.

Biała (PAP) - Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów odbędą się w niedzielę w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau. Wezmą w nich udział między innymi liderzy społeczności romskich z krajów europejskich, byli więźniowie, komisarz UE do spraw zatrudnienia Vladimir Szpidla, wicepremier Słowacji Duszan Czaplovicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera Elżbieta Radziszewska oraz dyplomaci.

Społeczność międzynarodowa obchodzi Dzień Pamięci o Zagładzie Romów od 1997 roku. Data 2 sierpnia ma związek z rocznicą likwidacji rodzinnego obozu cygańskiego w obozie Birkenau i zgładzeniem blisko 3 tysięcy Romów.

Uroczystości rozpoczną się w samo południe pod pomnikiem na terenie byłego obozu cygańskiego. Wśród przemawiających będą między innymi: lider Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski, szef Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose, a także komisarz UE Vladimir Szpidla i wicepremier Słowacji Duszan Czaplovicz.

Pierwsi Romowie trafili do Auschwitz w 1941 roku. Pod koniec lutego 1943 na terenie KL Auschwitz II - Birkenau powstał obóz rodzinny dla Cyganów. Niemcy deportowali do niego Romów z czternastu państw. W obozie dziesiątkowały ich choroby i głód.

Obóz cygański zlikwidowano w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku na rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera. Tej nocy zamordowano 2897 osób - wszystkie, które jeszcze żyły. Ogółem w KL Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów. Życie straciło tu około 21 tysięcy z nich.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów. (PAP)

szf/ tot/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)