Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystości na ORP "Czernicki" z udziałem ministra obrony

0
Podziel się:

Z udziałem ministra obrony Bogdana Klicha odbyła się w czwartek w Gdyni
uroczystość poprzedzająca objęcie przez polską Marynarkę Wojenną (MW) dowództwa nad Stałym Zespołem
Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1).

Z udziałem ministra obrony Bogdana Klicha odbyła się w czwartek w Gdyni uroczystość poprzedzająca objęcie przez polską Marynarkę Wojenną (MW) dowództwa nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1).

Zespół, składający się z kilku okrętów państw, należących do NATO, tworzy system obrony przeciwminowej określany mianem "Tarczy przeciwminowej". Zespół ma za zadanie zarówno usuwać miny i inne niebezpieczne obiekty, zalegające w akwenach morskich głównie po II wojnie światowej, jak i neutralizować te, które mogą pojawić się tam obecnie.

Formalnie Polska obejmie dowództwo nad zespołem 19 stycznia, przejmie je od Duńczyków. Zadanie to Polacy będą wykonywali przez rok.

Okrętem dowodzenia w tej misji będzie ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Na jego pokładzie zaokrętowany zostanie międzynarodowy sztab zespołu składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą zespołu będzie kmdr por. Krzysztof Rybak.

W czwartek z załogą oraz dowództwem "Czernickiego" i polskimi członkami sztabu samego zespołu spotkał się w Gdyni minister obrony narodowej Bogdan Klich. Minister zapoznał się z ostatnimi przygotowaniami okrętu do misji w ramach NATO.

"Po raz pierwszy w historii zdarza się, żeby dowódcą tego stałego zespołu NATO był polski oficer. To jest duże wydarzenie, ważne wydarzenie. To jest nobilitacja dla naszej marynarki, ale też duża odpowiedzialność" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu minister.

Dodał, że ORP "Czernicki", który został w ostatnim czasie zmodernizowany, będzie - wspólnie z pozostałymi okrętami wchodzącymi w skład zespołu, wykonywał zadania bojowe, ale też będzie brał udział w ćwiczeniach, które będą odbywać się w czasie misji.

Jak zaznaczył dowódca Marynarki Wojennej, Andrzej Karweta, polscy marynarze już po raz siódmy biorą udział w SNMCMG-1.

Poza ORP "Czernickim" kierowany przez Polaków zespół tworzyć będzie pięć innych okrętów: brytyjski niszczyciel min HMS "Blyth", niemiecki niszczyciel min FGS "Rottweil", holenderski niszczyciel min HNLMS "Middelburg", belgijski niszczyciel min BNS "Aster", polski niszczyciel min ORP "Mewa" (od drugiej połowy 2010 roku).

Jak poinformował rzecznik prasowy MW, Bartosz Zajda, głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty Zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich, określany mianem "Tarczy przeciwminowej" dla Europy.

"Siły te mogą być także skierowane do operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów" - poinformował Zajda.

ORP "Kontradmirał Xawery CZERNICKI" to nowoczesny, wielozadaniowy okręt dowodzenia. Spełnia wszystkie wymagania okrętu wojennego NATO oraz światowe standardy, stawiane jednostkom pływającym. Może operować na każdym akwenie naszego globu jako okręt dowodzenia, a także jednostka wsparcia logistycznego. W latach 2002-2003 uczestniczył w misji na Zatoce Perskiej.

W czasie rocznej misji ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" dowodzony będzie przez kpt. mar. Marcina Prętnika.(PAP)

aks/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)