Notowania

białoruś
03.04.2011 07:12

Urzędnicy radzą: Trzeba jeść więcej karpia

Władze Mińska chciałyby, by mieszkańcy stolicy jedli w restauracjach więcej ryby słodkowodnej, a zwłaszcza karpia, choć rekomendowana jest też tołpyga i szczupak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/Flickr)

Władze Mińska chciałyby, by mieszkańcy stolicy jedli w restauracjach więcej ryby słodkowodnej, a zwłaszcza karpia, choć rekomendowana jest też tołpyga i szczupak. Wystosowały w tej sprawie specjalne pismo do urzędników odpowiedzialnych za żywienie zbiorowe.

To być może kolejny administracyjny sposób wspierania miejscowej produkcji, bo władze kraju starają się ograniczyć import. Również w poszczególnych obwodach w sklepach spożywczych dominują produkty wytworzone na miejscu nad sprowadzanymi z innych regionów.

Jak ujawniła gazeta _ Komsomolskaja Prawda _, pismo mińskich władz zaleca, by w restauracjach, stołówkach i barach możliwie jak najczęściej pojawiały się dania z karpia i tołpygi. Władze proponują, by zakłady gastronomiczne organizowały specjalne _ dni rybne _ i przygotowywały na zamówienie faszerowanego karpia i szczupaka.

Powód listu wytłumaczył gazecie szef zarządu handlu we władzach Mińska Paweł Kazłou. _ - Mamy dużo ryby i to dobrej _ - wyjaśnił. Podkreślił też, że pismo nie zawiera żądania, by włączać więcej ryby do jadłospisu, a jedynie taką rekomendację.

Stołeczni restauratorzy, do których dotarł dziennik, różnie ocenili inicjatywę. Szef jednego z dużych lokali wskazuje, że ma w menu i sandacza zapiekanego z grzybami, i faszerowanego karpia i rybną zupę, uchę, z białoruskich ryb. Właścicielka innego lokalu uważa, że karp jest drogi w porównaniu z rybą morską, w wersji faszerowanej - pracochłonny i _ dzień karpia _ byłby dla jej firmy tylko _ dniem pracy i straty _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t82525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruscy;opozycjonisci;chca;pomocy;putina,142,0,793742.html) Białoruscy opozycjoniści chcą pomocy Putina

Ankietowani przez gazetę mińszczanie podsuwają jeszcze inne pomysły wspierania krajowych producentów. Proponują, by w restauracjach organizować dni innych dań, tradycyjnych w białoruskiej kuchni: dzień ziemniaka, z którego można przygotować ponad sto dań, dzień blinów, placków ziemniaczanych, czyli draników, czy dzień kaszy.

Pojawiła się też propozycja dnia książki w języku białoruskim, zwłaszcza dziecięcej. _ - Niech te wydania choć raz w tygodniu wystawiają w sklepie na najbardziej widoczne półki i proponują, by je kupić! Przecież mamy niezłe współczesne książki w języku białoruskim, ale z jakiegoś powodu są one tak schowane, że nie od razu je zobaczysz _ - mówi tłumaczka o imieniu Marija.

W niespełna dwumilionowym Mińsku mówi po białorusku w domu niecałych 6 procent mieszkańców. W księgarniach po białorusku dostępna jest głównie klasyka literatury i książki historyczno-krajoznawcze, w pozostałych dziedzinach dominują wydania rosyjskojęzyczne.

Również w wersji rosyjskiej znana jest światowa literatura dziecięca. Dopiero zapowiadany jest białoruski przekład _ Alicji w krainie czarów _, za kilka lat mają wyjść wszystkie baśnie braci Grimm, przy czym ukażą się w prywatnym, nie państwowym wydawnictwie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t84613.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/masowe;tankowanie;na;bialorusi;bez;obaw,59,0,803131.html) Masowe tankowanie na Białorusi? Bez obaw Władze białoruskiego koncernu naftowego wycofują się z limitów na sprzedaż oleju napędowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t74851.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialorus;kolonia;karna;za;demonstracje,33,0,802849.html) Białoruś: Kolonia karna za demonstrację Skazany to 20-letni opozycjonista, który brał udział w zamieszkach jakie wybuchły po wyborach w Mińsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94598.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/buzek;po;egipcie;i;tunezji;czas;na;bialorus,125,0,798845.html) Buzek: Po Egipcie i Tunezji czas na Białoruś Przewodniczący PE nie dziwi się, że objęto go zakazem wjazdu na Białoruś.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz