Notowania

wiadomości
20.07.2012 14:05

USA: 14 zabitych i ok. 50 rannych w strzelaninie w Denver

# dochodzi oświadczenie Obamy; strzelanina niezwiązana z terroryzmem #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi oświadczenie Obamy; strzelanina niezwiązana z terroryzmem #

20.07. Denver (PAP/Reuters,AP,AFP,dpa,Media) - 14 osób zginęło, a ok. 50 odniosło obrażenia w strzelaninie w kinie pod Denver w Kolorado w nocy z czwartku na piątek. Policja zatrzymała młodego mężczyznę. Do tragedii doszło przy okazji projekcji najnowszego filmu o Batmanie. Prezydent Obama zaszokowany.

FBI poinformowało, że na razie nic nie wskazuje na to, że było to atak terrorystyczny.

Policja poinformowała, że podejrzany to 24-letni mężczyzna, który miał przy sobie kilka sztuk broni, w tym strzelbę, pistolet i nóż, i nosił kamizelkę kuloodporną. Trwa ustalanie motywów, jakimi się kierował.

Do strzelaniny doszło na nocnej premierze filmu "Mroczny Rycerz powstaje", w kinie w Aurorze, w aglomeracji Denver. Zajścia rozpoczęły się ok. godz. 00.30 czasu miejscowego (8.30 czasu polskiego). Policja otrzymała pierwszą informację ok. 10 minut później, zareagowała w ciągu kilku minut.

"Świadkowie podali, że (sprawca) otworzył pewnego rodzaju kanister. Rozległo się syczenie, w powietrzu pojawił się jakiś gaz, po czym napastnik zaczął strzelać" - podał szef lokalnej policji Dan Oates. Świadkowie mówili także o kilku eksplozjach.

"Słyszeliśmy ok. 10-20 strzałów i odgłosy niewielkich wybuchów, a potem krzyki ludzi. Zaraz potem pracownicy kina zaczęli przez interkom kierować wszystkich do wyjścia" - powiedział jeden ze świadków, cytowany przez CNN.

Według innego świadka napastnik szedł "wolno po schodach, strzelając do przypadkowych ludzi"; pojawiły się również doniesienia, że mężczyzna rzucił również między widzów świecę dymną lub ładunek z gazem łzawiącym.

Prezydent Barack Obama oświadczył, że on i jego żona Michelle są "zaszokowani i zasmuceni" strzelaniną w Denver, którą określił mianem "przerażającego i tragicznego" zdarzenia. "Moja administracja uczyni wszystko, żeby wspierać mieszkańców Aurory w tym wyjątkowo trudnym momencie" - podkreślił.

Szef amerykańskiego państwa zapewnił, że władze "zaangażowały się na rzecz doprowadzenia sprawcy przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, zapewnienia bezpieczeństwa, a rannym opieki".

"Tak jak zwykle to czynimy w trudnych i bolesnych chwilach, musimy teraz trwać razem jak jedna amerykańska rodzina. Wszyscy musimy myśleć o mieszkańcach Aurory i modlić się za tych, którzy muszą zmierzyć się z utratą rodziców, przyjaciół i sąsiadów. Musimy być solidarni z nimi w nadchodzących trudnych godzinach i dniach" - oświadczył prezydent.

Według lokalnej stacji radiowej 850 KOA wielu widzów w kinie początkowo wzięło odgłosy strzelaniny za odgłosy filmu wyświetlanego w którejś z sąsiednich sal.

Policja nie potwierdziła informacji części mediów, które podawały, że sprawca strzelaniny nie działał sam, lecz miał wspólnika.

Sprawca został ujęty na parkingu na tyłach centrum handlowego, w którym znajduje się kino. Jak podała policja, nie stawiał oporu podczas zatrzymania, a po ujęciu powiedział, że w jego mieszkaniu znajduje się więcej ładunków wybuchowych. Policja ewakuowała cały budynek, w którym znajduje się jego mieszkanie.

Spośród 14 ofiar śmiertelnych zajść 10 zginęło na miejscu, a cztery w szpitalu w wyniku odniesionych ran.

Obrażenia odniosło ok. 50 osób; co najmniej cztery z nich są w stanie krytycznym - podały źródła medyczne. Wszystkie okoliczne szpitale zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Na miejscu zdarzenia skierowano ok. 250 policjantów; policja ewakuowała okolice centrum handlowego i przeszukuje teren w poszukiwaniu dalszych ładunków. (PAP)

akl/ cyk/ ro/

11864059 11864140 11864221 11863183 11863526 11864864 11864876 int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz