Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Amerykańska dziennikarka opowiada historię żołnierza AK

0
Podziel się

Rita Cosby, popularna amerykańska dziennikarka, w swojej najnowszej,
wydanej kilka dni temu książce "Cichy bohater. Sekrety z przeszłości mojego ojca" opisuje wojenną
historię swojego ojca Ryszarda Kossobudzkiego, żołnierza Armii Krajowej, którą odkryła trzy lata
temu.

bEiOkbKd

Rita Cosby, popularna amerykańska dziennikarka, w swojej najnowszej, wydanej kilka dni temu książce "Cichy bohater. Sekrety z przeszłości mojego ojca" opisuje wojenną historię swojego ojca Ryszarda Kossobudzkiego, żołnierza Armii Krajowej, którą odkryła trzy lata temu.

"To historia wojny, odwagi i historia córki, która po latach poznaje przeszłość swojego ojca" - pisze we wstępie autorka. Ryszard Kossobudzki wyjechał z Polski 65 lat temu.

Nigdy nie opowiadał córce o swoich wojennych losach, udziale w Powstaniu Warszawskim, a potem o pobycie w niemieckim obozie jenieckim Stalag IV B w Muelbergu.

bEiOkbKf

"Jako mała dziewczynka wiedziałam o tajemnicy związanej z przeszłością ojca, ale matka mówiła, że nie powinniśmy o tym rozmawiać" - wspominała dziennikarka w rozmowie z PAP.

Trzy lata temu, kiedy wśród pamiątek po matce znalazła m.in. powstańczą opaskę i dokumenty byłego jeńca wojennego, ojciec zdecydował się opowiedzieć swoją wojenną historię.

Pytana o jego opinie na temat słuszności decyzji o wybuchu powstania z perspektywy 66 lat powiedziała, że zawsze podkreślał poświęcenie, odwagę i patriotyzm powstańców, ale uważał, że powstanie nie było dobrze przygotowane pod względem uzbrojenia.

Kilka miesięcy temu Cosby, która wiele lat pracowała w Fox News, MSNBC, a obecnie w CBS, razem z osiemdziesięcioczteroletnim ojcem przyjechała do Polski.

bEiOkbKl

"To była jego pierwsza wizyta w Polsce po 65 latach. Był szczęśliwy, ale odżyły też wspomnienia z czasów, kiedy ginęli jego przyjaciele. Szczególnym przeżyciem było dla nas spotkanie z parą prezydencką, kiedy zostaliśmy zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego. Ojciec mocno przeżył potem tragedię pod Smoleńskiem 10 kwietnia" - opowiadała.

Książka wydana przez Threshold Edition została napisana z myślą o amerykańskich czytelnikach. Autorka ma nadzieję, że da ona Amerykanom okazję do lepszego poznania historii II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i ofiar, które poniosła Polska. W przyszłości planuje opowiedzieć historię innego członka jej rodziny, który został zamordowany w Katyniu.

O książce "Quiet Hero. Secrets from My Father's Past" ("Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca") z uznaniem wypowiadają się w komentarzach zamieszczonych na okładce m.in. senator John McCain i Kathleen Kennedy Townsend, córka prezydenta Roberta F. Kennedy'ego. Henry Kissinger, były sekretarz stanu USA napisał, że "to piękny hołd dla siły ludzkiego ducha".

Ewa Strzałkowska (PAP)

bEiOkbKm

abe/ jra/

bEiOkbKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)