Notowania

wiadomości
03.12.2011 22:29

USA: Cain wycofuje się z wyścigu o nominację w wyborach prezydenckich

Czarnoskóry biznesmen Herman Cain ogłosił w sobotę, że wycofuje się z wyścigu o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Na jego decyzji najbardziej może skorzystać inny kandydat do prezydentury, Newt Gingrich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czarnoskóry biznesmen Herman Cain ogłosił w sobotę, że wycofuje się z wyścigu o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Na jego decyzji najbardziej może skorzystać inny kandydat do prezydentury, Newt Gingrich.

"Po wielu modlitwach i wewnętrznych rozterkach zawieszam dzisiaj swoją kampanię prezydencką" - powiedział Cain w sobotę w przemówieniu w Atlancie w stanie Georgia. W praktyce oznacza to rezygnację z dalszego kandydowania.

Podjąłem taką decyzję z powodu oskarżeń, które "rzuciły cień na mnie i na moją kampanię", i które szkodzą mojej rodzinie - oświadczył Cain.

Cztery kobiety zarzuciły mu, że w latach 90., kiedy Cain był prezesem amerykańskiego stowarzyszenia właścicieli restauracji, molestował je seksualnie. W zeszłym tygodniu kolejna kobieta ogłosiła w telewizji, że Cain - który jest żonaty - miał z nią kilkunastoletni romans.

Cain, były prezes koncernu Godfather's Pizza, wielokrotnie oświadczał, że wszystkie te oskarżenia są nieprawdziwe. To samo powiedział w sobotę sugerując, że wszystkie zarzuty zostały sprokurowane przez nieżyczliwe mu media.

Jednak Ginger White, która twierdzi, że miała romans z Cainem, przedstawiła jako dowody dokumenty wykazujące, że dzwonił on do niej o godz. 4 nad ranem i dawał jej pieniądze. Cain wyjaśniał, że łączyła go z White tylko przyjaźń i pomagał jej, gdyż miała kłopoty finansowe.

Oprócz skandali obyczajowych konto Caina obarcza także brak podstawowej znajomości wydarzeń na świecie, jaką wykazał w kilku wywiadach telewizyjnych - na przykład nie orientował się, że Chiny mają broń nuklearną. W jednym z wywiadów zaczął ogólnikowo krytykować prezydenta USA Baracka Obamę za politykę w sprawie Libii, po czym urwał - sugerując, że nie wie, o czym mówi.

Mimo potknięć i skandali Cain był niezmiernie popularny, zwłaszcza na prawicy Partii Republikańskiej. Podobały się jego bezpośredniość i plan reformy systemu podatkowego, przewidujący znaczne obniżenie podatków od dochodów.

Z badań opinii wynika, że na wycofaniu się Caina w wyścigu o nominację skorzysta najbardziej były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich. W sondażach zwolennicy Caina mówili, że ich drugim w kolejności ulubionym kandydatem jest Gingrich, znany z konserwatywnych poglądów i uważany za znakomitego polemistę.

Według sondaży Gingrich ma obecnie mniej więcej takie same szanse na nominację jak dotychczasowy faworyt, były gubernator Massachusetts, Mitt Romney.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ akl/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz