Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA chcą współpracować z Rosją ws. tarczy antyrakietowej

0
Podziel się

Waszyngton chce współpracować z Moskwą w celu stworzenia tarczy
antyrakietowej w Europie - powiedział w środę wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Kwestia
ta zostanie poruszona na szczycie NATO, który odbędzie się 19-20 listopada w Lizbonie.

bEgulwqJ

*Waszyngton chce współpracować z Moskwą w celu stworzenia tarczy antyrakietowej w Europie - powiedział w środę wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Kwestia ta zostanie poruszona na szczycie NATO, który odbędzie się 19-20 listopada w Lizbonie. *

Udział w nim weźmie rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

"Jest jasne, że chcemy to zrobić we współpracy z Rosją" - zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie dyrektor wydziału europejskiego w amerykańskim Departamencie Stanu Philip Gordon.

bEgulwqL

"Rosja podlega takim samym jak Europa potencjalnym zagrożeniom ze strony Bliskiego Wschodu", zwłaszcza Iranu - powiedział Gordon.

Projekt tarczy antyrakietowej NATO "nie jest w żadnym stopniu skierowany przeciwko Rosji" - dodał przedstawiciel Departamentu Stanu.

Gordon wyjaśnił, że Stany Zjednoczone są gotowe współpracować z Rosją w tej kwestii i już zaproponowały jej "wznowienie ćwiczeń obrony przeciwrakietowej". "Jest także wiele innych opcji do rozważenia, jeśli Rosja zasygnalizuje, że jest gotowa uczestniczyć w projekcie" - zaznaczył.

Moskwa chce prowadzić rozmowy na ten temat, o ile będzie miała coś do powiedzenia podczas opracowywania projektu - zapewnił w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym numerze tygodnika "Der Spiegel" rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow.

bEgulwqR

W celu stworzenia systemu obrony antyrakietowej, "który zadowalałby wszystkich", konieczne jest "określenie realnego zagrożenia dla Europy" oraz "traktowanie Rosji na równi z innymi uczestnikami projektu" - ocenił Sierdiukow.(PAP)

jhp/ kar/

7581213

bEgulwrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)