Notowania

wiadomości
21.07.2011 19:51

USA: Cięcia budżetu Pentagonu będą dużo większe niż przewidywano

W porozumieniu z Białym Domem Kongres zamierza dokonać drastycznych redukcji budżetu zbrojeniowego USA. Zmusza do tego wysoki, stale rosnący deficyt budżetowy i związane z tym zadłużenie kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W porozumieniu z Białym Domem Kongres zamierza dokonać drastycznych redukcji budżetu zbrojeniowego USA. Zmusza do tego wysoki, stale rosnący deficyt budżetowy i związane z tym zadłużenie kraju. *

Jak podaje czwartkowy "Washington Post", cięcia mają być znacznie większe, niż przewidywano jeszcze kilka tygodni temu. Pod nóż pójdą programy budowy nowych rodzajów broni, które niedawno wydawały się bezpieczne.

Przedstawiciele Pentagonu liczą się teraz z możliwością, że w ciągu najbliższych 12 lat wydatki resortu będzie trzeba zmniejszyć o 800 mld dolarów. To dwa razy więcej niż zapowiadał prezydent Barack Obama w kwietniu, kiedy wspomniał o konieczności redukcji wydatków o 400 mld dolarów w takim samym okresie.

Przewiduje się, że Pentagon będzie musiał na przykład zrezygnować z budowy uzbrojonych w rakiety balistyczne okrętów podwodnych nowej generacji oraz zmniejszyć flotę lotniskowców, obecnie liczącą 11 okrętów. Planuje się też redukcję wojsk lądowych z 569 000 do 520 000 żołnierzy służby czynnej w ciągu pięciu lat.

Nowy minister obrony Leon Panetta, jak się oczekuje, poprze każde porozumienie między Białym Domem a Kongresem w sprawie cięć w jego resorcie.

Radykalna redukcja wydatków jest tym bardziej prawdopodobna, że opowiadają się za nią teraz również Republikanie, którzy zwykle byli wsparciem dla "jastrzębi" w Pentagonie, kładąc nacisk na bezpieczeństwo kraju i silną armię.

Politycy Partii Republikańskiej (GOP) przyznają, że wobec konieczności zmniejszenia deficytu budżetowego, bardziej zależy im obecnie na tym, by nie podnoszono podatków, niż na utrzymywaniu wydatków zbrojeniowych na dotychczasowym poziomie.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że spodziewane redukcje budżetu na obronę będą i tak relatywnie znacznie mniejsze niż w okresie wygasania zimnej wojny i bezpośrednio po jej zakończeniu. W latach 1985-1998 wydatki te zmniejszyły się aż o 36 proc.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ cyk/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz