Notowania

irak
15.05.2009 07:00

USA da 96,7 mld dol. na wojny w Iraku i Afganistanie

Kongres nie chce jednak finansować likwidacji Guantanamo. Pyta, co z więźniami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła przeznaczenie 96,7 mld dol. na finansowanie operacji militarnych w Iraku i Afganistanie, a także na wsparcie walczącego z talibami rządu w Pakistanie.

Ustawa, którą uchwalono stosunkiem głosów 368:60, różni się wysokością wydatków od wersji będącej przedmiotem prac w Senacie. Komisja budżetowa Senatu uchwaliła w czwartek przeznaczenie na te ten cel 91,3 mld dol. Głosowanie na posiedzeniu plenarnym Senatu oczekiwane jest w przyszłym tygodniu.

Wbrew wnioskowi administracji prezydenta Obamy, Izba nie przeznaczyła 80 mln dol. na zamknięcie więzienia w bazie wojskowej USA Guantanamo na Kubie. Pod naciskiem Republikanów postanowiono najpierw zażądać od Obamy dokładnych wyjaśnień co do losu przetrzymywanych tam więźniów oraz oceny zagrożeń związanych z ich przetransportowaniem do innego więzienia.
Według Izby Reprezentantów, ewentualne przewiezienie więźniów na terytorium USA może nastąpić dopiero po 2 miesiącach od przedstawienia przez prezydenta szczegółowego raportu. Senat zajmuje w tej sprawie stanowisko bliższe białemu Domowi, ale też domaga się wyjaśnień.

Ustawa zapewnia środki na prowadzenie wojen w Iraku i Afganistanie do 30 września br.

Ustalenie ostatecznej wersji ustawy nastąpi na forum komisji konferencyjnej obu izb Kongresu, które kontrolowane są przez rządzących Demokratów.

Tagi: irak, afganista, wojna, pieniądze, obama, izba, reprezentantów, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz