Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA dementują, by Iran zestrzelił samoloty bezzałogowe

0
Podziel się:

Władze USA zdementowały w poniedziałek podaną przez Iran
wiadomość, jakoby zestrzelił on dwa zachodnie bezzałogowe samoloty rozpoznawcze w rejonie Zatoki
Perskiej.

Władze USA zdementowały w poniedziałek podaną przez Iran wiadomość, jakoby zestrzelił on dwa zachodnie bezzałogowe samoloty rozpoznawcze w rejonie Zatoki Perskiej.

Amerykanie potwierdzili jednocześnie, że były przypadki utracenia takich samolotów w rezultacie usterek technicznych.

O zestrzeleniach poinformował zacytowany w niedzielę przez półoficjalną irańską agencję Fars dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Amir Ali Hadżizade.

"Nasze siły zestrzeliły wiele samolotów szpiegowskich i nowoczesnych samolotów należących do naszych wrogów. W Zatoce Perskiej zestrzeliliśmy dwa samoloty szpiegowskie" - powiedział Hadżizade.

"Informację tę podajemy po raz pierwszy" - dodał. Nie ujawnił jednak, kiedy dokładnie nastąpiły zestrzelenia.

Rzecznik Pentagonu, pułkownik Dave Lapan oświadczył w poniedziałek, że "nie było ostatnio żadnych raportów, które potwierdzałyby to, co Gwardia Rewolucyjna powiedziała na temat bezzałogowych aparatów latających (unmanned aerial vehicles - UAV)".

Inny przedstawiciel sił zbrojnych USA, który zastrzegł sobie anonimowość, poinformował w rozmowie z agencją Reutera, że do ostatniej znanej mu utraty samolotu bezzałogowego w rejonie Zatoki Perskiej doszło na początku 2009 roku. Tak jak we wcześniejszych przypadkach, katastrofa nastąpiła z przyczyn technicznych i maszyna spadła na wody międzynarodowe.

"Mieliśmy przypadki, w których UAV spadały do Zatoki Perskiej, ale nic mi nie wiadomo o tym, by UAV został strącony w rejonie Zatoki ogniem nieprzyjaciela. Wciąż sprawdzamy, czy kiedykolwiek coś takiego się zdarzyło" - powiedział rozmówca Reutera, zaznaczając, że tego rodzaju przypadku nie można jeszcze definitywnie wykluczyć. (PAP)

dmi/ ap/

8001511

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)