Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Demokraci zaproponowali zwiększenie długu publicznego

0
Podziel się

#
dalsze informacje, tło
#

bEibonFh

# dalsze informacje, tło #

21.01. Waszyngton (PAP/Reuters,AP) - Senatorzy z Partii Demokratycznej zaproponowali w środę zwiększenie zadłużenia publicznego o dodatkowe 1,9 biliona dolarów po to aby rząd mógł utrzymać płynność finansową.

W razie uchwalenia tego projektu dług publiczny osiągnąłby wysokość 14,3 biliona dolarów.

bEibonFj

Rekordowe zwiększenie długu publicznego stało się niezbędne bowiem - jak wskazują ekonomiści - deficyt budżetowy wymknął się spod kontroli w rezultacie recesji, która spowodowała zmniejszenie wpływów z podatków.

Niepopularny projekt pociągnie za sobą debatę w wyjątkowo niefortunnym dla Demokratów - jak podkreślają obserwatorzy - momencie bezpośrednio po zwycięstwie w wyborach do Senatu, w stanie Massachusetts, Republikanina Scotta Browna. Republikanie będą mogli obarczać Demokratów odpowiedzialnością za stale wzrastający deficyt budżetowy i dług publiczny, chociaż w rzeczywistości odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą obie partie.

Biały Dom w opublikowanym oświadczeniu zaapelował do Kongresu o uchwalenie projektu. "Administracja zdecydowanie popiera uchwalenie zwiększenie (zadłużenia). Jest ono niezbędne aby zapewnić nieprzerwane finansowanie działań rządu federalnego oraz niedopuszczenie do kwestionowania wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych" - głosi oświadczenie.

Projekt będzie musiał uzyskać większość 60 głosów w 100-osobowym Senacie co oznacza, że demokratycznych senatorów musi obowiązywać ścisła dyscyplina partyjna. Co więcej, liderzy Demokratów w Senacie nie są pewni lojalności senatora Evana Bayha, który jest przeciwny zwiększeniu pułapu długu publicznego i może głosować przeciwko projektowi.

bEibonFp

Aby projekt miał szanse uchwalenia, głosowanie musi odbyć się przed formalnym objęciem fotela senatorskiego przez Scotta Browna i utratą przez Demokratów większości 60 głosów. Republikański senator John Thune niezwłocznie zgłosił poprawkę przewidującą natychmiastową likwidację rządowego programu pomocy dla banków obarczonych tzw. "złymi" kredytami (Troubled Asset Relief Program - TARP). Według niego, banki powinny zwrócić otrzymane pieniądze, które posłużyłyby do zmniejszenia długu publicznego.

W ub. r. deficyt budżetowy osiągnął rekordową wysokość 1,4 bln dolarów. W tym roku może być równie wysoki, lub wyższy.

Ekonomiści podkreślają, że jeszcze niespełna 10 lat temu suma 1,9 bln dolarów wystarczyłaby na sfinansowanie działalności rządu federalnego przez cały rok finansowy. Obecnie może wystarczyć jedynie do listopadowych wyborów do Kongresu.

W przeszłości Kongres zawsze zgadzał się w końcu na zwiększenie długu publicznego. (PAP)

bEibonFq

jm/

5513327, 5513290

bEibonFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)