Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
12.07.2010 21:12

USA: Ekspert: decyzja Szwajcarii ws. Polańskiego jest zaskoczeniem

Amerykański ekspert prawny, specjalista ds. ekstradycji Douglas McNabb powiedział PAP, że jest bardzo zaskoczony decyzją władz Szwajcarii w sprawie uwolnienia Romana Polańskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański ekspert prawny, specjalista ds. ekstradycji Douglas McNabb powiedział PAP, że jest bardzo zaskoczony decyzją władz Szwajcarii w sprawie uwolnienia Romana Polańskiego.

McNabb w wyraził też opinię, że sprawa słynnego reżysera na pewno nie wpłynie na stosunki między Stanami Zjednoczonymi i Szwajcarią.

"Byłem bardzo zaskoczony decyzją szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości. Nie rozumiem, jak można było wypuścić na wolność człowieka, który po przyznaniu się do winy został skazany i uciekł z USA" - powiedział.

McNabb dodał, że nie rozumie, dlaczego ekstradycja Polańskiego nie leżała w interesie narodowym Szwajcarii, którą obowiązuje umowa zawarta ze Stanami Zjednoczonymi.

Amerykański ekspert nie przewiduje jednak, by sprawa w jakimś stopniu odbiła się na stosunkach pomiędzy obu krajami, chociaż - jak sądzi - na pewno jest bardzo niekorzystna dla ministerstwa sprawiedliwości USA.

"Oczekuję, że decyzja Szwajcarów +rozzłości+ wydział do spraw ekstradycji (przy ministerstwie sprawiedliwości), a także prokuraturę w Los Angeles" - dodał.

Prawnik powiedział, że nie dziwią go słowa szwajcarskiej minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf, która, uzasadniając decyzję o uwolnieniu reżysera, przekonywała, że amerykański wniosek o ekstradycję nie został uzupełniony o dodatkowe dokumenty.

"To nie jest dla mnie zaskoczeniem, bo Szwajcaria musiała mieć jakieś wytłumaczenie odmowy ekstradycji Romana Polańskiego. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że uznaję decyzję o uwolnieniu go, ale zupełnie nie rozumiem, na jakiej podstawie została podjęta" - przyznał.

Zgodził się także z opinią Widmer-Schlumpf, która powiedziała, że decyzja ta nie miała na celu usprawiedliwić przestępstwa, jakie przed laty popełnił Polański. "Oczywiście do szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości nie należało decydowanie, czy Polański jest winien czy nie" - powiedział.

McNabb uważa, że reżyser znalazł bezpieczne schronienie w Szwajcarii. "Gdybym był jego prawnikiem, radziłby mu pozostanie w tym kraju" - powiedział.

Joanna Trzos(PAP)

tos/ az/ kar/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz