Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Film o wizycie kantorów w Polsce

0
Podziel się

W USA powstaje film dokumentalny o wizycie w Polsce 100 kantorów, którzy
w czerwcu i lipcu ub. roku wykonywali tam żydowskie pieśni, spotykając się z entuzjastycznym
przyjęciem. Będzie prawdopodobnie pokazany w telewizji i zgłoszony do konkursów filmowych.

bEiQXAHp

W USA powstaje film dokumentalny o wizycie w Polsce 100 kantorów, którzy w czerwcu i lipcu ub. roku wykonywali tam żydowskie pieśni, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem. Będzie prawdopodobnie pokazany w telewizji i zgłoszony do konkursów filmowych.

Film zatytułowany "100 Voices - A Journey Home" (100 głosów - podróż do domu) stwarza możliwość ukazania amerykańskiej opinii publicznej odradzania się kultury żydowskiej w Polsce i pojednania polsko-żydowskiego, a więc dalszego przezwyciężania negatywnych stereotypów w USA.

Fragmenty filmu, którzy będzie ukończony w maju, zostały pokazane na spotkaniu w ambasadzie RP w Waszyngtonie z udziałem jego twórców i uczestników historycznej podróży.

bEiQXAHr

Kilkunastu kantorów z grupy, która w czerwcu i lipcu 2009 roku odwiedziła Polskę, odśpiewało pieśni żydowskie. Zaproszeni goście nagrodzili ich burzliwą owacją.

Na imprezę, zorganizowaną z inicjatywy polskich dyplomatów, przybyło wielu ocalonych z Holokaustu oraz przedstawiciele polsko-amerykańskiej społeczności Waszyngtonu.

Po części muzycznej pokazano zwiastun filmu, a jego producent, kantor Nathan Lam z Los Angeles, przypomniał tysiącletnią historię stosunków polsko-żydowskich. Podkreślił, że Polska przez stulecia była dla Żydów azylem po prześladowaniach w Europie zachodniej.

Wspomniał, że niektóre, zwłaszcza XX-wieczne, rozdziały tej historii "nie były aż tak wspaniałe", ale koncentrował się na takich wątkach, jak ratowanie Żydów od zagłady przez Polaków w czasie II wojny światowej, postaci papieża Jana Pawła II, wielkiego promotora pojednania judaizmu z chrześcijaństwem oraz na przyjaznej wobec Izraela polityce rządów RP po 1989 roku.

bEiQXAHx

Lam i inni kantorzy dzielili się swymi wrażeniami z wizyty w Polsce, podkreślając, że była to dla nich podróż do ojczyzny przodków i powrót do duchowych korzeni ich narodu. Byli - jak mówią - wzruszeni i zaskoczeni serdecznym przyjęciem i zainteresowaniem kulturą żydowską w Polsce.

"Było dla mnie niespodzianką, jak wiele ta kultura znaczy dla Polaków" - powiedział kantor Lam.

"Byłem zdumiony i uradowany, widząc, jak wielu młodych Polaków nawiązało z nami kontakt, przyłączając się do nas i śpiewając razem z nami" - powiedział kantor Abe Lubin.

Niektórzy zwierzali się ze swoich wahań, czy jechać do Polski. "Byli tacy, którzy mówili: zwariowaliście? Do Polski?! Potem sami żałowali, że nie pojechali, kiedy usłyszeli naszą relację" - powiedział jeden z uczestników wieczoru.

bEiQXAHy

Jak powiedział Lam, film "100 głosów - powrót do domu" będzie najpierw prezentowany na specjalnych pokazach.

"Będziemy chcieli go zaprezentować do rozważenia jako kandydata do nagrody Akademii Filmowej (Oscary). Naszym celem jest uświadomienie ludziom w USA, że jest nowe życie żydowskie w Polsce" - powiedział PAP producent filmu.

Trwają też rozmowy z telewizją w sprawie wyemitowania go na kanałach publicznych.

"Będzie na pewno duże zainteresowanie tym dokumentem, gdyż to historia pojednania między dwoma narodami. To idealny kandydat do pokazania w telewizji" - powiedział PAP obecny na spotkaniu prezes amerykańskiego Stowarzyszenia Publicznych Stacji Telewizyjnych Larry Sidman.

bEiQXAHz

Kantorzy, którzy odwiedzili Polskę latem ubiegłego roku, należą do największego na świecie Stowarzyszenia Kantorów, śpiewaków intonujących modlitwy w synagogach. Stowarzyszeniem kieruje David Propis.

W Polsce wzięli udział w dorocznym festiwalu kultury żydowskiej w Krakowie na początku lipca, śpiewali pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, a w Teatrze Wielkim wykonali premierowy utwór Charlesa Foxa do słów modlitwy Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty w Jerozolimie.

Tomasz Zalewski(PAP)

tzal/ az/ kar/ jra/

bEiQXAHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)