Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Finisz kampanii przed prawyborami w Indianie i Karolinie Północnej

0
Podziel się:

Na dzień przed demokratycznymi prawyborami
w Indianie i Karolinie Północnej rywale do nominacji prezydenckiej
Hillary Clinton i Barack Obama kursowali we wtorek między obu
stanami, aby spotkać się z jak największą liczbą wyborców.

Na dzień przed demokratycznymi prawyborami w Indianie i Karolinie Północnej rywale do nominacji prezydenckiej Hillary Clinton i Barack Obama kursowali we wtorek między obu stanami, aby spotkać się z jak największą liczbą wyborców.

Na wiecach Clinton przypominała o swojej propozycji zawieszenia na okres wakacyjny podatku od sprzedaży benzyny, co w sytuacji rosnących cen paliwa mogłoby ulżyć wielu ludziom. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców zachodnich stanów, którzy pokonują ogromne odległości samochodami, oraz kierowców ciężarówek i półciężarówek zużywających mnóstwo paliwa.

Obama wystąpił przeciwko tej propozycji, którą uznał za tani, populistyczny chwyt mający na celu zdobycie głosów szczególnie biedniejszych Demokratów, do których odwołuje się była Pierwsza Dama USA. Sam zaproponował dalsze rabaty podatkowe w celu pobudzenia konsumpcji.

Większość spotkań obojga kandydatów koncentruje się w Indianie, gdzie wynik wydaje się bardziej niepewny. Według wcześniejszych sondaży prowadziła tam Clinton, ale najnowsze ankiety wskazują, że Obama ma niemal równe szanse na zwycięstwo; różnice poparcia mieszczą się na ogół w granicach błędu statystycznego.

W Karolinie Północnej, gdzie poprzednio zdecydowanie większe poparcie - prawie o 20 punktów procentowych - miał czarnoskóry senator z Illinois, ostatnie sondaże sugerują, że była Pierwsza Dama poważnie nadrobiła dystans.

Obama zdobył dotychczas o około 140 więcej niż Clinton delegatów na przedwyborczą konwencję Demokratów w Denver, która wybierze kandydata partii na prezydenta.

Uważa się, że jeżeli Obama wygra we wtorek w obu stanach, wyścig do nominacji prezydenckiej będzie praktycznie zakończony na jego korzyść. Nie uchodzi to jednak za zbyt prawdopodobne.

Senator z Illinois stracił ostatnio w oczach wyborców po kontrowersji ze swoim byłym pastorem Jeremiahem Wrightem, który w publicznych wystąpieniach potępia Amerykę za niewolnictwo, rasizm i agresywną politykę na świecie.

W zeszłym tygodniu Obama odciął się od pastora, ale część wyborców - jak wynika z sondażu "N.Y.Timesa" i CBS News - uważa, że uczynił to ze względów politycznych i w istocie podziela jego poglądy.

W poniedziałek zarówno Clinton, jak i Obama powiedzieli, że ich batalia o nominację przeciągnie się aż do 3 czerwca, kiedy odbędzie się ostatnia runda prawyborów.

Zdaniem komentatorów przedłużanie się rywalizacji szkodzi Partii Demokratycznej i zwiększa szanse republikańskiego kandydata do Białego Domu, Johna McCaina.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)