Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
10.04.2012 23:03

USA grożą Korei Północnej. Jeśli wystrzelicie rakietę to...

Stanowiłoby to wyraźne i poważne pogwałcenie zobowiązań Korei Północnej wynikających z dwóch rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Naritama/CC/Wikipedia)

Rząd USA ostrzegł Koreę Północną, że zapowiedziana przez nią próba z rakietą międzykontynentalną może zniweczyć perspektywy umowy o pomocy żywnościowej dla Phenianu. Opozycja w USA krytykuje tę umowę i plany rozmów z reżimem północnokoreańskim.

- _ Proponowane wystrzelenie rakiety, jeśli do niego dojdzie, stanowiłoby wyraźne i poważne pogwałcenie zobowiązań Korei Północnej wynikających z dwóch rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ _ - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Tommy Vietor odrzucił wyjaśnienie reżimu Korei Północnej, że test z rakietą służy wyniesieniu na orbitę okołoziemską sztucznego satelity dla uczczenia 100. rocznicy urodzin zmarłego w 1994 r. przywódcy kraju Kim Ir Sena.

_ - Korea Północna stara się popisać swoją technologią rakietową. ONZ zabrania tej działalności i dlatego (rząd w Phenianie) udaje, że jest to wystrzelenie sztucznego satelity _ - powiedział Vietor.

Tymczasem krytycy zarzucają administracji prezydenta Obamy, że niepotrzebnie zaproponowała Korei Północnej rozmowy, obiecując jej w lutym, że dostarczy pomocy żywnościowej w zamian za rezygnację z prób rakietowych i zbrojeń atomowych.

- _ Obama może być postrzegany jako ktoś, kto próbował rozmów, i zamiast tego możemy mieć więcej północnokoreańskich prób z rakietami i bronią nuklearną za jego rządów niż za rządów (poprzedniego prezydenta George'a W.) Busha _ - powiedział dziennikowi _ Washington Post _ Victor Cha, były dyrektor wydziału ds. Azji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

_ - Mamy teraz nie tylko kryzys z odpaleniem rakiety, lecz także fiasko dyplomatyczne wyznaczające ton w stosunkach z nowym przywódcą północnokoreańskim, który przy pierwszej próbie pociągnięcia za ogon lwa widzi, że może mu to ujść na sucho _ - powiedział ekspert w konserwatywnym American Enterprise Institute, Michael Auslin.

Administracja Obamy wyjaśnia, że zaproponowała Phenianowi porozumienie właśnie po to, aby przetestować nowego przywódcę kraju Kim Dzong Una, czy rzeczywiście jest gotowy do ugody. Korea Północna dała niedawno do zrozumienia, że może zgodzić się na zamrożenie testów rakietowych i nuklearnych, oczekując w zamian pomocy ekonomicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna nie rezygnuje. Rakieta już na wyrzutni Swojego zaniepokojenia nie kryje chiński minister spraw zagranicznych. Wzywa do...
Korea Północna pójdzie na ustępstwa. Jeśli... Dzisiejsza decyzja oznacza ważną zmianę w polityce Phenianu, zwłaszcza po śmierci w grudniu ubiegłego roku dyktatora Kim Dzong Ila.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz