Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA i Rosja wciąż nie mogą się dogadać w sprawie Iranu

0
Podziel się:

Mimo zapewnień administracji prezydenta
Busha o współpracy z Rosją, wciąż nie może ona uzgodnić
wspólnego stanowiska w sprawie konfliktu z Iranem na tle jego
programu nuklearnego. Zdaniem obserwatorów, jest to kolejny
przykład rosnących trudności w stosunkach Waszyngtonu z Moskwą.

Mimo zapewnień administracji prezydenta Busha o współpracy z Rosją, wciąż nie może ona uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie konfliktu z Iranem na tle jego programu nuklearnego. Zdaniem obserwatorów, jest to kolejny przykład rosnących trudności w stosunkach Waszyngtonu z Moskwą.

Sekretarz stanu Condoleezza Rice starała się negować istnienie rozbieżności między Rosją a USA w kwestii Iranu, wypowiadając się na ten temat w niedzielę w wywiadzie dla telewizji NBC News.

"Jesteśmy w tej sprawie zgodni. Rosjanie też nie chcą broni nuklearnej w Iranie. Jest to oczywiste we wszystkim, co starali się robić" - powiedziała szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Rice rozmawiała w piątek z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, próbując go przekonać do zgody na oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym irański program nuklearny byłby określony jako "zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

Sformułowanie takie - wymagające jednomyślności wszystkich stałych członków Rady - utorowałoby drogę do dalszych działań Rady Bezpieczeństwa wobec Iranu. Rozmowy z Ławrowem nie przyniosły jednak uzgodnienia wspólnego tekstu oświadczenia.

Dalszym krokiem ONZ mogłoby być nałożenie sankcji na Iran, chociaż Rice podkreśliła w wywiadzie dla NBC News, że "na razie nie rozmawiamy o sankcjach".

Amerykańscy komentatorzy podkreślają, że ostatnio mnożą się płaszczyzny konfliktów z Rosją.

"Delikatne rozmowy z Rosją (o Iranie) to najnowszy przykład trudności, które powodują napięcia w stosunkach z tym krajem w ostatnich latach. Zadrażnienia wywołuje m.in. tłumienie opozycji w Rosji, obcięcie dostaw gazu ziemnego na Ukrainę i wysiłki na rzecz rozszerzenia wpływów Rosji w regionie" - pisze niedzielny "New York Times".

Dziennik wspomina także o irackich dokumentach, z których wynika, że Rosja mogła przekazywać Saddamowi Husajnowi informacje o amerykańskich planach inwazji na Irak w marcu 2003 r.

W sobotnim wydaniu gazeta napisała o uderzających różnicach w ocenie wyborów na Białorusi, uznanych przez Moskwę za uczciwie przeprowadzone, mimo dowodów fałszerstw i manipulacji.

W niedzielę komentator telewizji Fox News, Marc Ginsburg, skrytykował Rice za ugodową postawę wobec Rosji. "Wszyscy widzą, że Rosja prowadzi politykę szkodzącą naszym interesom i tylko sekretarz stanu tego nie dostrzega" - powiedział.

Tomasz Zalewski (PAP)

kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)