Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Interaktywne tablice z Polski trafiły do szkół w Chicago

0
Podziel się:

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przekazało trzem sobotnim szkołom średnim
w Chicago pierwsze multitablice do interaktywnej nauki. Było to możliwe dzięki realizacji założeń
programu "Bliżej Polski", którego celem jest pomoc polonijnym placówkom edukacyjnym w USA. Jednym z
inicjatorów programu był prezes "Wspólnoty" Maciej Płażyński - ofiara katastrofy samolotu pod
Smoleńskiem.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przekazało trzem sobotnim szkołom średnim w Chicago pierwsze multitablice do interaktywnej nauki. Było to możliwe dzięki realizacji założeń programu "Bliżej Polski", którego celem jest pomoc polonijnym placówkom edukacyjnym w USA. Jednym z inicjatorów programu był prezes "Wspólnoty" Maciej Płażyński - ofiara katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

"Polska jest liderem w Europie w stosowaniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w tym multitablic, dlatego postanowiliśmy podarować je polskim szkołom w Chicago" - powiedział Grzegorz Popielarz ze "Wspólnoty" podczas uroczystości ich przekazania. Ceremonia odbyła się w czwartek w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago.

Multitablica to ekran o dużych rozmiarach, na którym za pośrednictwem projektora wyświetlany jest obraz z komputera. Dotykowy ekran pozwala na przesuwanie elementów obrazu.

Pierwsze trzy multitablice trafią do Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika, Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego i Polskiej Szkoły im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chicago. Dwie z nich ufundowała "Wspólnota Polska", trzecią - jej partner w programie "Bliżej Polski", Instytut Nowoczesnej Edukacji (INE).

Koszt jednej tablicy multimedialnej wraz z oprogramowaniem do nauki języka polskiego, historii i geografii Polski, wyposażonej w program do samodzielnego tworzenia interaktywnych lekcji, wynosi około 6 tys. złotych. W październiku do Chicago mają dotrzeć kolejne, które trafią do innych polskich szkół sobotnich.

"Interaktywne tablice multimedialne znacznie uatrakcyjniają zajęcia. Młodzież jest przygotowana na nowe metody nauczania. Jest to dla nas szczególnie ważne, bo ciężko pracujemy, by utrzymać język polski i więź z Polską. Pomoc +Wspólnoty+ jest niezastąpiona" - powiedziała Alicja Kuklińska ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Ze współpracy ze stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" zadowolony jest Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. Przypomniał, że inicjatorem programu pomocy sobotnim szkołom polskim w USA był nieżyjący prezes Maciej Płażyński, mocno akcentujący potrzebę współpracy Polonii w Stanach Zjednoczonych z Polską. "Czasy się zmieniły i metody nauczania, dlatego musimy być na bieżąco, by zachęcić młodzież" - powiedział Spula.

Obecny w Chicago Grzegorz Popielarz ze "Wspólnoty Polskiej" poinformował o amerykańsko-polskim programie wymiany młodzieży, który ruszy w przyszłym roku. Prywatna szkoła z Warszawy "Pro Futuro" nawiązała kontakt z Polską Szkołą im. Mikołaja Kopernika, dzięki czemu w przyszłym roku uczniowie z Chicago wyjadą do Warszawy, gdzie będą mieszkać w domach polskich rówieśników. Na podobnych zasadach dzieci z Warszawy przylecą do Chicago. Partnerami w programie są także Polskie Linie Lotnicze LOT.

"Mamy w Stanach Zjednoczonych wielomilionową Polonię, której Polska do tej pory nie potrafiła wykorzystać. Myślę, że przez inwestowanie w młodych ludzi, w ich edukację, obieramy właściwą drogę, bo potem będą oni pamiętać, kto im pomógł i nie tylko sentyment, ale także interes będzie ich wiązać ze starym krajem na Wisłą" - powiedział Grzegorz Popielarz.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jest organizacją pozarządową, działającą pod patronatem Senatu. Powstała w lutym 1990 roku z inicjatywy marszałka Senatu pierwszej kadencji prof. Andrzeja Stelmachowskiego, który był jej pierwszym prezesem. Stowarzyszenie działa na rzecz Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą.

Joanna Trzos (PAP)

tos/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)