Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Kongres nie zaostrzył przepisów ws. plastikowych pistoletów

0
Podziel się:

Kongres USA odnowił w poniedziałek uchwalony w 1988 r. zakaz produkcji
plastikowych pistoletów, które mogą być niewidoczne dla wykrywaczy metalu. Republikanie nie
zgodzili się jednak na zaostrzenie przepisów mimo nowej technologii związanej z drukarkami 3D.

Kongres USA odnowił w poniedziałek uchwalony w 1988 r. zakaz produkcji plastikowych pistoletów, które mogą być niewidoczne dla wykrywaczy metalu. Republikanie nie zgodzili się jednak na zaostrzenie przepisów mimo nowej technologii związanej z drukarkami 3D.

Uchwalona w 1988 roku ustawa Undetectable Firearms Act zawiera wymóg, by w każdym pistolecie był umieszczony kawałek metalu, dzięki któremu broń jest "widoczna" dla wykrywaczy metalu, np. na lotniskach.

Ustawa obowiązywała w dotychczasowym kształcie do 9 grudnia włącznie. W poniedziałek Senat w ostatniej chwili przedłużył ją o kolejne 10 lat. Wbrew propozycjom Demokratów Senat nie wprowadził do niej żadnych zapisów, które dostosowałyby ją do postępu technologicznego z ostatniego ćwierćwiecza - przeciwni temu byli Republikanie. Przeciw jakiemukolwiek zaostrzeniu przepisów lobbowali zwolennicy prawa do posiadania broni zrzeszeni w Krajowym Stowarzyszeniu Strzeleckim (NRA).

Demokraci chcieli, by nowa ustawa objęła plastikowe pistolety drukowane w technologii 3D. Eksperci ostrzegają, że takie pistolety może zbudować praktycznie każdy, gdyż drukarki przestrzenne, choć kosztowne, są już szeroko dostępne w sklepach.

"Na miłość boską, kto chce, by te plastikowe pistolety przechodziły niezauważone przez wykrywacze metalu na lotniskach czy stadionach?" - pytał w poniedziałek inicjator zaostrzenia przepisów, senator Charles Schumer z Nowego Jorku, wskazując, że broń wyprodukowana za pomocą drukarki 3D może być używana przez przestępców i terrorystów.

Te pistolety "sprawiają, że właściwie większość standardowych detektorów jest bezużyteczna" - przyznał kilka dni temu były zastępca dyrektora FBI Tim Murphy.

Jak realne jest zagrożenie związane z wykorzystaniem tej technologii unaoczniła inicjatywa studenta z Teksasu Cody'ego Wilsona, który w ubiegłym roku zapowiedział, że w ramach projektu non-profit dla firmy Defense Distributed stworzy pierwszy na świecie pistolet, do którego produkcji potrzebna będzie jedynie domowa drukarka 3D.

Wilsonowi udało się wyprodukować odpowiadający wszelkim wymogom użytkowym plastikowy pistolet, a grupa Defense Distributed, która jest legalnym producentem broni, w marcu uzyskała licencję na jego produkcję. Broni nadano nazwę "Liberator" w nawiązaniu do tanich, jednostrzałowych pistoletów FP-45 Liberator z drugiej wojny światowej, które stworzono w USA z myślą o wspieraniu ruchu oporu w Europie. W odróżnieniu od oryginału nowy Liberator zbudowany jest niemal całkowicie z plastiku. Żeby broń zadziałała, należy uzupełnić ją o zwykły gwóźdź w charakterze iglicy, uderzającej w spłonkę naboju. Aby pistolet spełniał wymogi ustawy Undetectable Firearms Act, umieszczono w nim ważący 170 gramów kawałek metalu.

Eksperci ostrzegają jednak, że element ten można łatwo usunąć i zastąpić innym, plastikowym. To dlatego Demokraci chcieli, by w ustawie zawarto wymóg, że metalowa część ma stanowić "kluczowy i niemożliwy do odczepienia element" pistoletów.

Izba Reprezentantów już w ubiegłym tygodniu przedłużyła o kolejne 10 lat ustawę Undetectable Firearms Act w niezmienionej formie. Biały Dom zapowiedział, że prezydent Barack Obama podpisze ją bez zwłoki natychmiast po głosowaniu w Senacie, tak by nieprzerwanie obowiązywała nadal.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)