Notowania

izrael
14.11.2010 07:29

USA mają dla Izraela nową ofertę - ruszy proces pokojowy?

Chodzi o przywrócenie moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sidewalk flying/CC/Flickr)

*USA złożyły Izraelowi ofertę, która miałaby przywrócić moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu, a tym samym odblokować bliskowschodni proces pokojowy. *

W myśl umowy Izrael ma na 90 dni wstrzymać rozbudowę osiedli, łącznie z tymi, które rozpoczęto po upływie ostatniego moratorium. Ponadto nowe moratorium ma nie obejmować Wschodniej Jerozolimy; gdy wygaśnie, USA nie zwrócą się do Izraela z prośbą o jego przedłużenie - poinformowały anonimowe źródła w dyplomacji.

W zamian USA są gotowe powziąć szereg zobowiązań względem Izraela. Waszyngton oferuje wsparcie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie zwalczałby międzynarodowe rezolucje krytykujące Izrael - m.in. w związku z blokadą strefy Gazy, a także daje mu szerokie gwarancje bezpieczeństwa - podały w nocy z soboty na niedzielę izraelskie gazety _ Haarec _ i _ Jerusalem Post _. Oferta obejmuje też 20 wielozadaniowych myśliwców F-35, o łącznej wartości około 3 mld dolarów.

AP zauważa jednak, że warunki umowy mogą okazać się niewystarczające dla strony palestyńskiej - nowe moratorium nie obejmuje Wschodniej Jerozolimy, gdzie Palestyńczycy chcą w przyszłości założyć swoją stolicę.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton przedstawiła opisaną ofertę izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu w miniony czwartek. Dziś ma on porozmawiać na ten temat z rządem, po uprzedniej konsultacji z Gabinetem Bezpieczeństwa.

Po 20-miesięcznej przerwie 2 września wznowiono w Waszyngtonie bezpośrednie rozmowy izraelsko-palestyńskie. Jednak zaledwie kilka tygodni później negocjacje utknęły w martwym punkcie, bo Izrael odmówił przedłużenia moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Moratorium wygasło 26 września.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Izrael straszy atakiem: Teheran musi się bać ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;straszy;atakiem;teheran;musi;sie;bac,26,0,706586.html )
* [ Izrael szykuje plan antykryzysowy. Chodzi o Iran ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;szykuje;plan;antykryzysowy;chodzi;o;iran,154,0,698778.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz