Notowania

usa
21.07.2007 07:11

USA: Mazur na wolności: pierwsze słowa, pierwsze reakcje

Około 30 dziennikarzy, fotoreporterów i kamerzystów polskich i amerykańskich przez kilka godzin czekało przed aresztem federalnym w Chicago na Edwarda Mazura, który uniknął ekstradycji do Polski dzięki decyzji miejscowego sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 30 dziennikarzy, fotoreporterów i kamerzystów polskich i amerykańskich przez kilka godzin czekało przed aresztem federalnym w Chicago na Edwarda Mazura, który uniknął ekstradycji do Polski dzięki decyzji miejscowego sądu.

Polsko-amerykański biznesmen wyszedł z aresztu około godz. 17:10 czasu lokalnego (23:10 czasu polskiego), ubrany w elegancki garnitur dostarczony mu przez żonę, w towarzystwie swego prawnika. Błyskawicznie doskoczyli do niego reporterzy, pytając jak się czuje po trwającym równo 9 miesięcy pobycie w więzieniu.

"No cóż, jestem wolnym człowiekiem, to wszystko...Jestem zmęczony" -- odpowiedział Mazur. Na dalsze pytania nie odpowiedział i szybko wsiadł do czekającego już przy krawężniku Mitsubishi, prowadzonego przez jego syna Roberta.

Niewiele bardziej rozmowny był Mazur w półtorej godziny później, gdy wiozący go samochód dotarł do jego domu przy Lawson Street w Glenview na przedmieściach Chicago.

"Jestem szczęśliwy, że mogę być znowu razem z rodziną" -- powiedział czekającym na niego polskim dziennikarzom. Na pytanie, co czuje, odparł: "Z pewnością świeże powietrze".

Zapytany czy sądzi, że jego sprawa jest już definitywnie zakończona, odpowiedział: "Nie rozumiem pytania". Nie chciał się także wypowiadać, jak sobie wyobraża reakcję ministra Zbigniewa Ziobro na decyzję sądu odmawiająca ekstradycji. "Nie znam pana Ziobro" -- oświadczył krótko.

Podobnie jak pod gmachem aresztu, odsyłał indagujących go reporterów do swojego adwokata.

Mazur od samego początku, kiedy oskarżono o podżeganie do zabójstwa generała Papały, utrzymywał, że jest niewinny.

Polonia w Chicago jest podzielona w ocenie odmowy ekstradycji, orzeczonej w piątek przez sędziego Arlandera Keysa.

"Nie byłem wcale zaskoczony tą decyzją. Ja tego człowieka (Mazura - przyp.PAP) znam od wielu lat i byłem przekonany o jego niewinności. Wiedziałem też, że Amerykanie nie będą skłonni łatwo oddać pola" -- powiedział PAP redaktor naczelny chicagowskiego "Dziennika Związkowego", organu Kongresu Polonii Amerykańskiej, Wojciech Białasiewicz.

Jego zdaniem, "(minister) Ziobro niepotrzebne nadał tej sprawie rangę polityczną i to m.in. mogło zaważyć na odmownej decyzji". Białasiewicz uważa jednak, że chociaż Mazur nie odegrał żadnej roli w zabójstwie Papały, może wiedzieć, kto je zlecił, gdyż "obracał się w kręgach ludzi, którzy dokonali tej operacji".

Rozczarowanie odmową ekstradycji wyraził natomiast Andrzej Jermakowski, dziennikarz polonijny, redaktor nie istniejącego już "Dziennika Chicagowskiego", któremu Mazur wytoczył proces o zniesławienie, gdy ten publikował artykuły wskazujące na biznesmena jako zleceniodawcę zbrodni.

"Wynik procesu ekstradycyjnego mnie zaskoczył. Zdawałem sobie sprawę ze sprzeczności w zeznaniach, ale sądziłem, że jak się popatrzy na całość materiału dowodowego, to układa się on w jakąś całość" - powiedział Jermakowski w rozmowie z PAP.

"Nie rozumiem, dlaczego na procesie nie było przedstawicieli polskiego rządu, którzy mogliby obserwować metody stosowane przez mecenasa Gaira (adwokata Mazura - przyp. PAP). Szkoda też, że prokuratura nie powołała swoich świadków" -- dodał.

Na procesowanie się z Mazurem, redagowany przez Jermakowskiego "Dziennik Chicagowski" wydał ponad 30.000 dolarów.(PAP)

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz