Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA nie wyklucza powrotu do rozmów o denuklearyzacji Korei Płn.

0
Podziel się

Rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley powiedział w czwartek,
że Stany Zjednoczone nie wykluczają powrotu do rozmów sześciostronnych na temat denuklearyzacji
Korei Płn.

bEhtDqHp

Rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone nie wykluczają powrotu do rozmów sześciostronnych na temat denuklearyzacji Korei Płn.

"Zbliża się Zgromadzenie Ogólne ONZ. Będzie to okazją dla USA do bezpośrednich rozmów z naszymi partnerami w sprawie rozmów sześciostronnych" - powiedział dziennikarzom Crowley.

"Zobaczymy (...) następnie, czy pojawi się okazja (...) do prowadzenia dialogu z Koreą Płn." - dodał Crowley, pytany o wysiłki Chin, które starają się skłonić Koreę Płn. do powrotu do negocjacji.

bEhtDqHr

Phenian zerwał rozmowy sześciostronne (Korea Płn., Korea Płd., USA, Rosja, Chiny, Japonia) w kwietniu 2009 roku.

Negocjacje rozpoczęto w 2003 roku w nadziei na nakłonienie Phenianu do rezygnacji z rozwijania wojskowego programu nuklearnego.

Sporą przeszkodę do powrotu do tych rozmów stanowi napięcie utrzymujące się na Półwyspie Koreańskim, odkąd w marcu Korea Płn. storpedowała południowokoreańską korwetę Cheonan. Zginęło wówczas 46 marynarzy.

"By można było poczynić postępy, chcemy, aby położono kres aktom prowokacji, które zwiększają napięcie w regionie" - powiedział Crowley, dodając, że w tej właśnie dziedzinie pożądany byłby gest ze strony Korei Płn. dowodzący, że chce ona "wrócić do stołu" negocjacyjnego. (PAP)

bEhtDqHx

fit/

6888013 int.

bEhtDqHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)