Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Nowa tarcza przeciw bardziej bezpośredniemu zagrożeniu

0
Podziel się:

Zadaniem nowego systemu obrony przeciwrakietowej, który Stany
Zjednoczone zamierzają rozmieścić w Europie, nie będzie, jak przewidywano wcześniej, ochrona przed
rakietami dalekiego, ale krótkiego i średniego zasięgu. Zmiana ta jest - zdaniem Waszyngtonu -
odpowiedzią na najbardziej bezpośrednie zagrożenie ze strony Iranu.

Zadaniem nowego systemu obrony przeciwrakietowej, który Stany Zjednoczone zamierzają rozmieścić w Europie, nie będzie, jak przewidywano wcześniej, ochrona przed rakietami dalekiego, ale krótkiego i średniego zasięgu. Zmiana ta jest - zdaniem Waszyngtonu - odpowiedzią na najbardziej bezpośrednie zagrożenie ze strony Iranu.

Według Białego Domu agencje wywiadowcze oceniają obecnie, że zagrożenie rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu ze strony Iranu zwiększa się w szybszym tempie niż sądzono wcześniej, podczas gdy groźba, iż Iran zdobędzie rakiety dalekiego zasięgu zdolne dosięgnąć terytorium USA, jest w rzeczywistości mniejsza.

Nowa architektura systemu obrony przeciwrakietowej przewiduje rozmieszczenie sprawdzonych i opłacalnych technologii i zdaniem prezydenta USA Baracka Obamy nie wymaga budowy radaru w Czechach i rozmieszczenia w Polsce 10 rakiet przechwytujących.

Pierwszy etap wprowadzania nowego amerykańskiego programu przewiduje rozmieszczenie do 2011 roku w Europie Południowej i Północnej elementów amerykańskiej obrony antyrakietowej wchodzących w skład systemu AEGIS, w który wyposażone będą okręty. W jego skład wchodzić będą rakiety przechwytujące typu woda-powietrze SM-3 (Blok IA), zaprojektowane do niszczenia rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, oraz sieć systemów wykrywających.

USA z powodzeniem przetestowały rakiety SM-3 w lutym 2008 roku, niszcząc swojego dryfującego satelitę.

Etap drugi to rozlokowanie do 2015 roku udoskonalonej wersji SM-3 (Blok IB) również na lądzie, aby rozszerzyć w Europie strefę chronioną przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Zdaniem agencji AFP Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Czechami i Polską dotyczące rozlokowania na ich terytoriach naziemnej wersji SM-3 oraz innych elementów systemu.

Trzeci etap będzie polegał na wprowadzeniu do 2018 roku unowocześnionej wersji rakiet SM-3 (Blok IIA), która jest obecnie w fazie badań.

Etap czwarty to rozmieszczenie jeszcze bardziej nowoczesnej wersji rakiet SM-3 (Blok IIB), które będą w stanie przechwytywać jednocześnie rakiety krótkiego i średniego, ale również dalekiego zasięgu zagrażające USA. (PAP)

keb/ mc/

4769671

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)