Notowania

usa
26.02.2010 19:18

USA: "NYT": Chiny opierają się z poparciem sankcji ONZ wobec Iranu

Chociaż rząd USA wyraża optymizm, że uda się przekonać Chiny do poparcia sankcji ONZ wobec Iranu, Chiny na razie odmawiają - pisze piątkowy "New York Times".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Chociaż rząd USA wyraża optymizm, że uda się przekonać Chiny do poparcia sankcji ONZ wobec Iranu, Chiny na razie odmawiają - pisze piątkowy "New York Times". *

"Mimo intensywnej presji ze strony administracji prezydenta Baracka Obamy, Chiny nie dały jak dotychczas żadnego sygnału, że poprą twardsze sankcje przeciw Iranowi" - pisze w piątek nowojorski dziennik.

"Dyplomaci z dwóch sojuszniczych krajów europejskich powiedzieli w tym tygodniu, że Chiny odmówiły nawet +rzeczowej współpracy+ w sprawie sankcji, opowiadając się za dyplomacją z Teheranem" - czytamy w artykule "NYT".

Sekretarz stanu Hillary Clinton, a wcześniej doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego James Jones, wyrazili optymistyczną opinię, że uda się przekonać Chiny do poparcia sankcji.

USA przygotowują projekt rezolucji o sankcjach - tym razem przeciwko irańskiej Gwardii Rewolucyjnej - w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Mają one ukarać Iran za plany budowy broni nuklearnej.

Mimo początkowej niechęci, Chiny poparły trzy wcześniejsze rezolucje o sankcjach wobec Iranu po długich naleganiach. Sankcje te mają jednak ograniczone znaczenie.

Chiny z zasady występują przeciw sankcjom międzynarodowym, uważając je za ingerencję w wewnętrzne sprawy suwerennych państw.

Chiny, podobnie jak Rosja, są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i mogą zablokować rezolucję o sankcjach za pomocą weta.

USA liczą, że uda się przynajmniej skłonić Pekin do wstrzymania się od głosu.

Rosja ogólnikowo poparła sankcje, ale ostatnio oświadczyła, że jest przeciwko takim, które "sparaliżują" Iran. Zdaniem dyplomatów, będzie próbowała rozwodnić rezolucję ONZ o sankcjach, jak to czyniła poprzednio.

W czasie przesłuchań przed komisją Kongresu w środę Clinton powiedziała, że liczy na uchwalenie rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa "w ciągu 30-60 dni".

Na uchwalenie sankcji mocno nalega Izrael, który uważa ewentualne uzbrojenie się Iranu w broń atomową za śmiertelne zagrożenie.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz