Notowania

usa
15.07.2010 22:06

USA: Obama o inwestycjach w "zieloną gospodarkę"

Prezydent USA Barack Obama podkreślał w czwartek znaczenie pakietu stymulacyjnego dla rozwoju "zielonej gospodarki" i walki z bezrobociem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent USA Barack Obama podkreślał w czwartek znaczenie pakietu stymulacyjnego dla rozwoju "zielonej gospodarki" i walki z bezrobociem. *

Obama wziął udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki akumulatorów do samochodów z napędem elektrycznych w Holland w stanie Michigan (Środkowy Zachód).

"Tu nie tylko chodzi o budowę nowej fabryki, ale o lepszą przyszłość dla tego miasta, stanu i całego kraju" - powiedział.

Stan Michigan należy do najbardziej dotkniętych bezrobociem, które wynosi tam 13,7 proc. W czerwcu w całych Stanach Zjednoczonych utrzymywało się na poziomie 9,5 proc.

Zakłady Compact Power będą dziewiątymi, które powstaną dzięki funduszom z pakietu stymulacyjnego o wartości 862 mld dol. podpisanego w ub. roku przez Obamę. W budowę fabryki, w której produkowane będą akumulatory do pojazdów z napędem elektrycznym Forda i Chevroleta, administracja zainwestowała 150 mln dol.

Jednym z głównych z priorytetów administracji Obamy jest inwestowanie w "zieloną gospodarkę", czyli niezanieczyszczające środowiska naturalnego technologie i alternatywne źródła energii. Prezydent obiecał, że do 2015 roku na amerykańskich drogach pojawi się około 1 mln pojazdów z elektrycznym napędem.

Z raportu departamentu ds. energii opublikowanego w czwartek wynika, że w produkcję akumulatorów do takich pojazdów administracja zamierza zainwestować 2,4 mld dol. Obecnie większość akumulatorów do pojazdów hybrydowych produkowana jest w Azji.

Biały Dom poinformował w środę, że dzięki ostatniemu pakietowi stymulacyjnemu udało się stworzyć bądź uratować od 2,5 mln do 3,6 mln miejsc pracy. Dzięki pakietowi administracja Obamy stara się wprowadzić w życie działania mające zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników i zmniejszyć bezrobocie przez publiczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury.

Joanna Trzos(PAP)

tos/ kar/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz