Notowania

usa
27.08.2009 08:23

USA: Obawy co do wzrostu wpływów Al-Kaidy w Jemenie

Stany Zjednoczone, zaniepokojone rosnącymi wpływami Al-Kaidy w Jemenie, coraz silniej naciskają na władze tego kraju by dynamiczniej przeciwstawiały się takiemu zagrożeniu - twierdzą koła waszyngtońskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stany Zjednoczone, zaniepokojone rosnącymi wpływami Al-Kaidy w Jemenie, coraz silniej naciskają na władze tego kraju by dynamiczniej przeciwstawiały się takiemu zagrożeniu - twierdzą koła waszyngtońskie.

Jak podaje w czwartek agencja Associated Press, USA obawiają się, iż Jemen może stać się nową regionalną bazą terrorystów z organizacji Osamy bin Ladena. Stąd też Waszyngton rozszerzył akcję szkoleń jemeńskich sił do walki z terroryzmem a także poważnie bierze pod uwagę możliwość zwiększenia pomocy finansowej dla Sany czy sprzedaży Jemenowi amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Cytowany przez agencję AP doradca ds. terroryzmu w Departamencie Stanu USA Shari Villarosa ocenia, że sytuacja pod względem bezpieczeństwa w Jemenie "znacznie się pogorszyła". "USA chce udzielić Jemenowi pomocy, ponieważ nie chcemy by ten kraj stał się drugim Afganistanem, gdzie Al-Kaida będzie mogła szkolić terrorystów, planować i dokonywać aktów terroru, wymierzonych przeciwko nam" - powiedział Villarosa.

W kilka dni po spotkaniu prezydenta Jemenu Alego Abdullaha Saleha z dowódcą sił USA na Bliskim Wschodzie generałem Davidem Petraeusem w końcu lipca, armia jemeńska przystąpiła do wielkiej operacji, której celem miały być kryjówki Al-Kaidy w kraju. Operacja trwała jednak tylko kilka dni - oddziały armii zamiast walczyć z terrorystami, zostały przerzucone do akcji przeciwko szyickim rebeliantom na północy kraju, gdzie sytuacja staje się coraz bardziej niestabilna.

Komórki Al-Kaidy w Jemenie i Arabii Saudyjskiej na początku roku zjednoczyły się w tzw. Al-Kaidę Półwyspu Arabskiego (AQAP) i zaczęły intensywnie rekrutować w tym regionie nowych bojowników. Do Jemenu miała przenieść się już część działaczy Al-Kaidy średniego szczebla z pogranicza pakistańsko-afgańskiego - pisze Associated Press. (PAP)

hb/ ap/

4636673

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz