Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA ostrzegają Rosję, by nie chroniła Syrii w ONZ

0
Podziel się

Sprzeciw Rosji wobec działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu w Syrii nie może służyć ochronie rządu syryjskiego - zadeklarował Departament Stanu USA.

USA ostrzegają Rosję, by nie chroniła Syrii w ONZ
(FlashStef/CC/Flickr)
bDYaLMTF

Sprzeciw Rosji wobec działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu w Syrii nie może służyć ochronie rządu syryjskiego - zadeklarował Departament Stanu USA w reakcji na opór Moskwy wobec forsowania odpowiedniej rezolucji Rady przez Wielką Brytanię.

_ - Nie sądzimy, by reżym syryjski powinien korzystać z ochrony dzięki temu, że Rosja będzie nadal blokować na forum ONZ działania w sprawie Syrii, i podejmiemy decyzję w sprawie stosownych działań od tej pory _ - powiedziała dziennikarzom zastępczyni rzecznika Departamentu Stanu Marie Harf.

Jak zaznaczyła, dotychczasowe postępowanie Rosji, w tym zawetowanie przez nią trzech wcześniejszych rezolucji potępiających reżym Baszara el-Asada, budzi wątpliwości, czy Rada Bezpieczeństwa może skutecznie uczestniczyć w rozwiązywaniu konfliktu w Syrii.

bDYaLMTH

W środę przedstawiciele państw-stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji) nie doszli do porozumienia w sprawie projektu rezolucji dotyczącej Syrii, zgłoszonego przez Wielką Brytanię. Według AP propozycja brytyjska pozwalałaby na użycie siły wojskowej przeciwko Syrii.

- _ Projekt został odesłany do rządów pięciu krajów w celu konsultacji _ - powiedział agencji AP dyplomata zachodni, pragnący zachować anonimowość. Dodał, że Rosja powtórzyła swój sprzeciw wobec międzynarodowej interwencji w Syrii.

Za uderzeniem militarnym na Syrię opowiada się szereg państw zachodnich, powołując się na doniesienia o użyciu gazu bojowego przez armię Asada pod Damaszkiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Poważne konsekwencje ataku na Syrię. Rosja ostrzega Zachód Według Kremla oskarżenia krajów zachodnich o użycie broni chemicznej nie są poparte dowodami.
Rosja: "Atak zdestabilizuje Syrię i region" - _ Zaatakowanie Syrii w celu ukarania jej rządu za domniemane użycie gazu bojowego zdestabilizuje samą Syrię i region _ - uważa Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.
Będzie atak USA przeciwko Syrii? Obama... Prezydent USA Barack Obama rozważa atak przeciwko Syrii, który byłby krótki i miałby ograniczony zasięg. Jego celem byłoby ukaranie reżimu za atak chemiczny z 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku.
bDYaLMUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)