Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Pentagon mianował specjalnego wysłannika ds. zamknięcia Guantanamo

0
Podziel się:

Pentagon wyznaczył byłego prawnika komisji sił zbrojnych
Kongresu USA Paula M. Lewisa na specjalnego wysłannika, którego misją będzie zamknięcie więzienia
dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo - poinformował we wtorek minister obrony USA Chuck
Hagel.

Pentagon wyznaczył byłego prawnika komisji sił zbrojnych Kongresu USA Paula M. Lewisa na specjalnego wysłannika, którego misją będzie zamknięcie więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo - poinformował we wtorek minister obrony USA Chuck Hagel.

Pracując dla komisji Izby Reprezentantów, Lewis zajmował się kwestiami związanymi z Guantanamo. Obecnie jego zadaniem będzie przetransferowanie przetrzymywanych tam osób do Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów, a także nadzór nad sprowadzeniem do USA z amerykańskich więzień w Afganistanie podejrzanych, którzy nie są Afgańczykami.

Z Lewisem będzie współpracował wysłannik Departamentu Stanu Cliff Sloan, któremu powierzono tę funkcję w czerwcu.

W maju w przemówieniu wygłoszonym w Akademii Obrony Narodowej prezydent Barack Obama oświadczył, że więzienie dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo "nigdy nie powinno było zostać otwarte".

Obama obiecywał zlikwidować Guantanamo jeszcze podczas swej kampanii wyborczej, ale natrafił na zdecydowany opór opozycji. W maju wyraził opinię, że Kongres "nie ma żadnego powodu, poza polityką" dla blokowania zamknięcia tego więzienia.

Lewis i Sloan mają teraz wprowadzić w życie zaanonsowany w maju plan prezydenta, który zlecił wówczas Pentagonowi wyznaczenie miejsca na terytorium USA, gdzie osoby przetrzymywane w kontrowersyjnym więzieniu będą mogły zostać osądzone przez sądy wojskowe.

Również w maju Obama poinformował, że zniósł zakaz transferu więźniów Guantanamo do Jemenu. Spośród 164 osób, które nadal są tam przetrzymywane, 84 to Jemeńczycy, a 56 z nich zostało wskazanych jako więźniowie, którzy mogą zostać przekazani władzom w Sanie.

"Tam, gdzie będzie to stosowne, będziemy pociągać terrorystów do odpowiedzialności przed naszymi sądami i w wojskowym systemie wymiaru sprawiedliwości" - zapowiedział prezydent.

Około 46 więźniów Guantanamo nie zostało formalnie oskarżonych ani skazanych z braku dowodów, ale są uznani za zbyt niebezpiecznych, by mogli wyjść na wolność. (PAP)

fit/ mc/

14757296 14757298 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)