Notowania

wiadomości
20.07.2012 22:06

USA: Polak z Denver o masakrze w kinie: wszyscy jesteśmy w szoku

Mieszkańcy Denver są wytrząśnięci masakrą w kinie w mieście Aurora - powiedział w rozmowie z PAP Waldek Tadla, właściciel "Życia Kolorado", jedynej polskojęzycznej gazety w Denver.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mieszkańcy Denver są wytrząśnięci masakrą w kinie w mieście Aurora - powiedział w rozmowie z PAP Waldek Tadla, właściciel "Życia Kolorado", jedynej polskojęzycznej gazety w Denver.

Co najmniej 12 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w strzelaninie w nocy z czwartku na piątek na premierze filmu o Batmanie "Mroczny Rycerz powstaje".

"Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci i trudno pogodzić się z tym, co się stało" - oświadczył Tadla, który w Denver mieszka od 12 lat. "Polacy nie mają swojej dzielnicy w Denver. Jesteśmy porozrzucani wszędzie. W Aurorze mieszka wielu Polaków. Sam mam kolegów w tamtych okolicach i mam nadzieję, że nie wybrali się na seans filmowy do kina tej nocy" - dodał.

Tadla poinformował, że multipleks Century 16 w Aurorze, w którym doszło do masakry, jest bardzo popularny i chodzi do niego bardzo dużo ludzi.

Właściciel "Życia Kolorado" powiedział PAP, że w stanie ciągle pamięta się o masakrze na terenie szkoły średniej z 1999 roku. Dwaj uczniowie liceum Columbine High School w Littleton zastrzelili wówczas 13 osób i ranili 24, a następnie popełnili samobójstwo. Aurora położona jest około 30 km od Littleton.

"Ludzie pamiętają, tego się nie da zapomnieć" - powiedział Tadla.

Jego zdaniem dostęp do broni w stanie Kolorado jest bardzo łatwy. "Pistolety, strzelby i naboje można nabyć na przykład w supermarketach sieci Walmart, czy centrach handlowych" - powiedział Tadla. Nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie broni ani jej rejestracja. Sprzedawca jest zobowiązany jedynie do przechowywania danych nabywców broni. Do bazy danych dostęp ma policja.

"Tutaj w Denver czuję się bezpiecznie, ale taka sytuacja może stać się wszędzie, nie tylko w Kolorado, nie tylko w Stanach Zjednoczonych" - zaznaczył Tadla, który z Polski wyemigrował w 1988 roku. "Nie chciałbym, by to co się stało, w jakikolwiek sposób oddziaływało na negatywny wizerunek naszego stanu. Życzyłby sobie raczej dyskusji na temat problemów młodych ludzi" - dodał.

Należące do aglomeracji Denver miasto Aurora ma około 327 tysięcy mieszkańców. Swoją siedzibę ma tam ośrodek wywiadowczy Pentagonu znajdujący się w bazie sił powietrznych.

Masakra na nocnym pokazie filmu o Batmanie jest najtragiczniejszym tego typu wydarzeniem w USA od 5 listopada 2009 roku. Wojskowy psychiatra pochodzenia palestyńskiego zabił wówczas w bazie Fort Hood w Teksasie 13 osób i 42 ranił, po czym został schwytany.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ klm/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz