Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 23:43

USA: Prezydent Warszawy na obchodach Dnia Pułaskiego w Chicago

Przebywająca z kilkudniową wizytą w Chicago prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w poniedziałek wzięła udział w obchodach Dnia Pułaskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przebywająca z kilkudniową wizytą w Chicago prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w poniedziałek wzięła udział w obchodach Dnia Pułaskiego.

Uroczystości upamiętniające generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego, zorganizowano w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. W Illinois jest to święto stanowe obchodzone od 1977 r. w każdy pierwszy poniedziałek marca.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, w wygłoszonym przemówieniu, podkreśliła więzi łączące Chicago z Warszawą - miast siostrzanych od 1960 roku. Pytana przez dziennikarzy o jej osobiste refleksje dotyczące obchodów Dnia Pułaskiego powiedziała, że jest on obok Tadeusza Kościuszki jednym z najbardziej znanych w Stanach Zjednoczonych polskich bohaterów.

W 2009 r. generał Kazimierz Pułaski w uznaniu jego zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych otrzymał honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Jest to pierwsza wizyta prezydent Warszawy w Chicago od 2007 roku. Zaplanowany na 2010 roku przyjazd Gronkiewicz-Waltz z okazji 50. rocznicy podpisania umowy o współpracy siostrzanej między Chicago i Warszawą został odwołany ze względu na powódź.

W czwartek, 8 marca, prezydent Warszawy weźmie udział w konferencji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Hanna Gronkiewcz-Waltz ma się także spotkać z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem, byłym szefem kancelarii prezydenta Baracka Obama.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/sp/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz