Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Raport MAEA pokazuje, że Iran wciąż oporny w sprawie uranu

0
Podziel się

USA oświadczyły we wtorek, że nowy poufny raport Międzynarodowej
Agencji Energii Atomowej (MAEA) świadczy o tym, że Iran wciąż sprzeciwia się zasadom
międzynarodowym w kwestiach nuklearnych.

bEhPnPKJ

USA oświadczyły we wtorek, że nowy poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) świadczy o tym, że Iran wciąż sprzeciwia się zasadom międzynarodowym w kwestiach nuklearnych.

Z raportu wynika, że Iran w dalszym ciągu nie podporządkowuje się zobowiązaniom międzynarodowym w dziedzinie nuklearnej - powiedział we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Mark Toner.

Z poufnego raportu MAEA, na który powołuje się agencja Retuers, wynika, że mimo chwilowej przerwy we wzbogacaniu uranu w połowie listopada całkowita ilość nisko wzbogaconego uranu wzrosła do 3,18 tony, co świadczy o tym, że Iran prowadził systematycznie jego produkcję w ostatnich miesiącach.

bEhPnPKL

Eksperci utrzymują, że ta ilość (gdyby była dalej wzbogacana) mogłaby wystarczyć do produkcji dwóch bomb.

Z raportu MAEA wynika, że Iran wstrzymał w listopadzie na pewien czas prace nad wzbogacaniem uranu. MAEA nie podała przyczyn tej przerwy. Zachodni dyplomaci utrzymują, że Teheran miał problemy techniczne z urządzeniami do wzbogacania uranu, ale nie jest jasne, w jakim stopniu było to skutkiem działania wirusa komputerowego Stuxnet.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa są zdania, że wirus Stuxnet mógł być użyty przez Izrael lub inne wrogie wobec Iranu państwo w celu zdezorganizowania irańskiego programu atomowego.

Państwa zachodnie podejrzewają Iran o zamiar zdobycia broni jądrowej. Władze irańskie twierdzą natomiast, że wzbogacanie uranu ma zapewnić wyłącznie paliwo do elektrowni atomowych.(PAP)

bEhPnPKR

mmp/ mc/

7758579 7757943 arch.

bEhPnPLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)