Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Reelekcja lidera Demokratów w Senacie zagrożona

0
Podziel się:

Przedwyborcza debata telewizyjna kandydatów do Senatu w stanie Nevada z
udziałem lidera Demokratów w Senacie, Harry'ego Reida, obfitowała w ataki personalne. Debata odbyła
się w Las Vegas w piątek rano (czasu polskiego).

Przedwyborcza debata telewizyjna kandydatów do Senatu w stanie Nevada z udziałem lidera Demokratów w Senacie, Harry'ego Reida, obfitowała w ataki personalne. Debata odbyła się w Las Vegas w piątek rano (czasu polskiego).

Reid, przywódca demokratycznej większości w Senacie, wytrawny polityk znany jako mistrz zakulisowych układów w Kongresie, ubiega się o ponowny wybór. Jego miejsce chce zająć reprezentująca Partię Republikańską (GOP) Sharron Angle, ultrakonserwatywna działaczka ruchu Tea Party.

Chociaż o Angle do niedawna słyszał mało kto spoza stanu Nevada, sondaże wskazują, że w wyborach 2 listopada ma ona wielkie szanse zająć miejsce Reida, jednego z najpotężniejszych graczy politycznych w Waszyngtonie.

W debacie Angle ostro atakowała Reida, dając nawet do zrozumienia, że w niezbyt jasny sposób wzbogacił się w czasie swej kadencji w Senacie. Reid pochodzi z ubogiej robotniczej rodziny, a dziś jest multimilionerem.

Pensja amerykańskiego senatora to 174 000 dolarów rocznie, ale Angle sugerowała, że nie wystarczyłaby ona na pokrycie wszystkich wydatków Reida, który mieszka w Waszyngtonie w luksusowym hotelu Ritz-Carlton.

Senator nazwał jej aluzje "ciosem poniżej pasa". Powiedział, że zanim został senatorem, był wziętym adwokatem.

Konfrontacja pokazała zasadnicze różnice światopoglądowe między obojgiem kandydatów.

Reid bronił roli rządu w tworzeniu miejsc pracy, polityki prezydenta Baracka Obamy i uchwalonej w tym roku z inicjatywy Demokratów reformy opieki zdrowotnej. Angle nawoływała do zmniejszenia rządu - m.in. likwidacji ministerstwa edukacji - oraz prywatyzacji państwowego funduszu emerytalnego Social Security. Atakowała też reformę ochrony zdrowia za zawarty w niej obowiązek wykupienia ubezpieczenia medycznego.

"Ameryka to kraj wolnego wyboru, a nie zmuszania ludzi do kupienia tego, czego nie potrzebują" - powiedziała.

Angle niespodziewanie wygrała wcześniej prawybory w GOP z kandydatem popieranym przez partyjne elity. Reida - który zawsze dbał o interesy wyborców, załatwiając w Kongresie liczne inwestycje federalne w swoim stanie - popiera dziś nawet część Republikanów.

Na niekorzyść Reida działa jednak jego skłonność do gaf oraz fatalna sytuacja gospodarcza w Nevadzie - 15-procentowe bezrobocie i rekordowa liczba konfiskat domów przez banki za niespłacone długi hipoteczne.

Jak wszyscy kandydaci Tea Party, Angle doskonale wyraża nastroje niezadowolenia, obwiniając o wszystko Demokratów i polityków urzędujących w Waszyngtonie.

Wyścig wyborczy w Nevadzie to jeden z tych, które rozstrzygną, czy Demokratom uda się zachować po 2 listopada większość w Senacie. Sondaże wskazują, że Republikanie prawdopodobnie przejmą od nich większość w Izbie Reprezentantów.

Tomasz Zalewski(PAP)

tzal/ keb/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)