Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA ropoczną testy skanera tęczówki oka nowej generacji

0
Podziel się

Departament bezpieczeństwa narodowego USA rozpocznie w przyszłym miesiącu
testy skanerów tęczówki oka nowej generacji - poinformował w poniedziałek dziennik "USA Today".

bEhZQlxN

Departament bezpieczeństwa narodowego USA rozpocznie w przyszłym miesiącu testy skanerów tęczówki oka nowej generacji - poinformował w poniedziałek dziennik "USA Today".

Skanery te będą przez dwa tygodnie wypróbowywane w placówce straży granicznej w McAllen, w Teksasie, gdzie zastosuje się je do rejestracji nielegalnych imigrantów.

Skanery tęczówek są na razie niezbyt rozpowszechnione, ale nowa ich generacja, pozwalająca rejestrować obraz z odległości około dwóch metrów, a nie kilkunastu centymetrów jak dotąd, budzi zainteresowanie zarówno organów władzy jak i instytucji finansowych.

bEhZQlxP

"Testy mają pomóc w ustaleniu tego jak opłacalne będzie wykorzystanie tego systemu w przyszłości" - powiedział Arun Vemury, dyrektor w departamencie nauki i technologii ministerstwa bezpieczeństwa narodowego.

W latach 2005-2008 skanery tęczówki oka zostały zainstalowane na 20 lotniskach w USA dla identyfikowania osób uczestniczących w programie Registered Traveler (Podróżny Rejestrowany), które mają prawo korzystać z uproszczonej kontroli bezpieczeństwa.

W 2007 roku armia USA zaczęła rejestrować obrazy tęczówki oka tysięcy Irakijczyków, by tropić podejrzanych o działalność wywrotową.

Skanowanie tęczówki oka jest dużo mniej czasochłonne niż pobieranie odcisków palców. Jednak przedstawiciele Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU) wskazują na możliwość naruszania prywatności, gdy skanowanie tęczówki będzie się odbywać bez wiedzy poddawanej tej procedurze osoby.

bEhZQlxV

Joanna Trzos (PAP)

tos/ dmi/ jm/

bEhZQlyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)