Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Rosja nie powinna porównywać Kosowa z Abchazją czy Osetią Płd.

0
Podziel się:

Rzecznik Departamentu Stanu USA Sean
McCormack powiedział we wtorek, że nie można przeprowadzać
porównań między Kosowem, które w niedzielę proklamowało
niepodległość, a separatystycznymi regionami Gruzji - Abchazją i
Osetią Południową.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Sean McCormack powiedział we wtorek, że nie można przeprowadzać porównań między Kosowem, które w niedzielę proklamowało niepodległość, a separatystycznymi regionami Gruzji - Abchazją i Osetią Południową.

Uwagi te były adresowane do Rosji, która okazuje wsparcie obu samozwańczym republikom, a zarazem sprzeciwiała się ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo.

Przypadek Kosowa jest wyjątkowy i nie powinien być precedensem - powiedział McCormack. Dodał, że USA popierają integralność terytorialną Gruzji, od której oba regiony oderwały się w minionej dekadzie i która wciąż dąży do ich odzyskania.

Kiedy w zeszłym tygodniu szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow spotkał się z liderami Abchazji i Osetii Południowej, Siergiejem Bagapszem i Eduardem Kokojty, odebrano to jako demonstracyjny sygnał. Rosja ostrzegła, że proklamacja niepodległości Kosowa będzie precedensem dla innych separatyzmów - ale zaprzeczyła, by krok ten pchnął ją do uznania "parapaństw" na terenie Gruzji.

"Rosjanie powiedzą to, co jak uważają, jest w ich interesie" - oświadczył we wtorek McCormack. "My uważamy, że w interesie nie tylko Południowego Kaukazu, ale i Bałkanów, jest zachęcanie do dialogu i mocniejszej stabilności (...) - dodał rzecznik Departamentu Stanu.

Abchazja, choć formalnie wchodzi w skład Gruzji, faktycznie uniezależniła się od niej po wojnie z lat 1992-93. Ma własny parlament, prezydenta, konstytucję, rząd, siły zbrojne i sądy. W 1999 roku abchaski parlament przyjął akt o niepodległości, jednak nie została ona uznana na świecie.

Osetia Południowa w 1991 roku ogłosiła suwerenność i połączenie się z wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej Osetią Północną. Konflikt zbrojny tego regionu z Gruzinami zakończył się rozejmem w 1992 roku.

Około 70 proc. mieszkańców obu separatystycznych regionów dysponuje rosyjskimi dowodami tożsamości. (PAP)

awl/ ap/

7495 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)