Notowania

usa
10.02.2010 19:46

USA: Rosną notowania Republikanów kosztem Demokratów i Obamy

Najnowszy sondaż potwierdza, że Amerykanie pokładają coraz mniejsze zaufanie w zdolność prezydenta Baracka Obamy do rozwiązania ważnych problemów kraju, zwłaszcza gospodarczych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najnowszy sondaż potwierdza, że Amerykanie pokładają coraz mniejsze zaufanie w zdolność prezydenta Baracka Obamy do rozwiązania ważnych problemów kraju, zwłaszcza gospodarczych.

Prezydent, a także Demokraci w Kongresie tracą na tym polu poparcie na rzecz Republikanów, którzy jeszcze pół roku temu mieli o wiele niższe notowania.

Według sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News, 51 procent społeczeństwa nadal dobrze ocenia Obamę, co zdaniem obserwatorów jest przede wszystkim miarą jego osobistej popularności.

Nieznaczna większość jednak nie aprobuje jego polityki w takich sprawach jak naprawa stanu gospodarki, zmniejszenie bezrobocia, deficyt budżetowy i reforma ochrony zdrowia.

We wszystkich tych kwestiach Republikanom w Kongresie wciąż ufa jeszcze mniej Amerykanów niż Obamie. Jednak różnica między nimi, która w czerwcu ub.r. wynosiła od 20 do 30 procent, obecnie zmniejszyła się do rzędu 2-5 procent, a więc pozostaje niemal w granicach błędu statystycznego.

Podobnie wygląda porównanie Republikanów i Demokratów w Kongresie. Ci ostatni na początku kadencji Obamy cieszyli się znacznie większym zaufaniem niż Republikanie; obecnie obie partie mniej więcej zrównały się ze sobą.

W sondażu jest jeszcze więcej sygnałów niepokojących dla Demokratów. Na pytanie, na kogo zamierzają głosować w wyborach do Kongresu w listopadzie, 46 procent respondentów wskazało Demokratów i taki sam odsetek - Republikanów. Jeszcze we wrześniu Demokraci mieli tu nad GOP przewagę 12 procent.

70 procent zapowiada, że wolałoby zmienić swych obecnych reprezentantów w Kongresie - gdzie większość w obu izbach mają na razie Demokraci.

W obliczu tych trendów i przegranej jego partii w wyborach w Wirginii i New Jersey (na stanowisko gubernatora) oraz w Massachusetts (do Senatu), Obama próbuje ostatnio wciągnąć Republikanów do współpracy przy swoich projektach legislacyjnych.

Na spotkaniu z GOP w zeszłym tygodniu i na konferencji prasowej we wtorek prezydent zasygnalizował gotowość kompromisów z tą partią w sprawie reformy opieki zdrowotnej.

Rządowy projekt ustawy w tej sprawie utknął w Kongresie wobec twardego sprzeciwu Republikanów. Domagają się oni rozpoczęcia od nowa prac nad reformą.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz