Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ameryka
26.01.2012 17:52

USA rozmieszczą wojska na Filipinach jako przeciwwagę dla Chin

Stany Zjednoczone planują zwiększenie obecności swoich wojsk na Filipinach, co ma być przeciwwagą dla rosnącej potęgi militarnej Chin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photo Courtesy of U.S. Army)

Stany Zjednoczone planują zwiększenie obecności swoich wojsk na Filipinach, co ma być przeciwwagą dla rosnącej potęgi militarnej Chin. Rozmowy z przedstawicielami rządu filipińskiego w tej sprawie zaczęły się w czwartek w Departamencie Stanu.

Wcześniej USA zawarły porozumienia o rozmieszczeniu tysięcy żołnierzy piechoty morskiej w północnej Australii i stacjonowaniu amerykańskich okrętów wojennych w Singapurze.

Jak pisze czwartkowy _ Washington Post _, umowa z Filipinami nie będzie przewidywać budowy nowej amerykańskiej bazy wojskowej, tylko umieszczenie sił USA w już istniejących bazach filipińskich.

Rozważa się stacjonowanie okrętów marynarki wojennej na Filipinach, wysyłanie wojsk na zasadzie rotacyjnej i organizowanie wspólnych manewrów.

Plany te wiążą się z nasileniem aktywności militarnej Chin w Azji Południowo-Wschodniej i ich roszczeniami terytorialnymi, m.in. do wysp na Morzu Południowochińskim, zasobnych w bogactwa naturalne. Przez akwen ten przebiegają poza tym zaliczane do najruchliwszych morskie szlaki handlowe.

USA mają już tysiące wojsk w bazach w Japonii, Korei Południowej i na wyspie Guam na Pacyfiku. W czasie zimnej wojny miały bazę na Filipinach - największą na Oceanie Spokojnym. Zamknięto ją jednak w latach 1991-1992.

O amerykańskiej armii czytaj w Money.pl
Amerykanie pozbędą się części generałów Obama chce też zredukować budżet armii o 450 miliardów dolarów.
Prokuratura ujawnia skalę przestępstw w armii Skarb Państwa stracił kilkaset milionów złotych - wynika z analizy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Nowa armia USA. Mechaniczne psy i latające auta Rezygnują z pojazdów osobowych, szpiegują za pomocą owadów i tworzą pancerze, dające siłę gigantów. A czołgom zakładają czapki-niewidki, żeby wyprowadzić wroga w pole. Zobacz, jak amerykańska armia szykuje swoich chłopców na wojnę.
Tagi: ameryka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz