Notowania

wiadomości
06.07.2011 04:38

USA: Rząd apeluje o zablokowanie egzekucji Meksykanina

Biały Dom zwrócił się do Sądu Najwyższego USA o wstrzymanie egzekucji Meksykanina skazanego za gwałt i morderstwo. Argumentuje, że wykonanie kary stanowiłoby naruszenie międzynarodowych zobowiązań prawnych i wyrządziłoby "nieodwracalną szkodę" amerykańskim interesom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Biały Dom zwrócił się do Sądu Najwyższego USA o wstrzymanie egzekucji Meksykanina skazanego za gwałt i morderstwo. Argumentuje, że wykonanie kary stanowiłoby naruszenie międzynarodowych zobowiązań prawnych i wyrządziłoby "nieodwracalną szkodę" amerykańskim interesom.

Egzekucję 38-letniego Humberto Leala Garcii przez wstrzyknięcie trucizny wyznaczono na najbliższy czwartek. W 1994 roku został on skazany za zgwałcenie i zabicie w San Antonio (stan Teksas) 16-letniej dziewczynki. Stanowa Rada ds. Ułaskawień i Zwolnień Warunkowych w Teksasie odrzuciła wniosek obrony o ułaskawienie lub złagodzenie kary, pozostawiając ostateczną decyzję Sądowi Najwyższemu, lub gubernatorowi Teksasu Rickowi Perry'emu.

Perry nie zamierza wstrzymać egzekucji. Jednocześnie biuro prokuratora generalnego Teksasu wezwało Sąd Najwyższy, aby nie interweniował w sprawie mężczyzny, który mieszka w USA od drugiego roku życia, ale ponieważ urodził się w Meksyku, zgodnie z Konwencją Genewską, miał po aresztowaniu prawo do opieki konsularnej tego kraju, o czym nie został przez władze amerykańskie powiadomiony.

Na ogół nie kwestionuje się, że Garcia popełnił zbrodnię. W opinii prawników na wydaniu kary śmierci zaważyło jednak, że wobec braku dostępu do konsularnej pomocy prawnej złożył na policji w dniu morderstwa obciążające go zeznania. Adwokat mógłby mu natomiast poradzić, aby ograniczył swe wyjaśnienia lub nie odpowiadał na pytania. Władze meksykańskie nigdy nie zostały poinformowane o aresztowaniu Garcii.

Administracja prezydenta Baracka Obamy wkroczyła do akcji kiedy gubernator Perry odrzucił apele o wstrzymanie egzekucji, pochodzące m.in. od byłego prezydenta George'a W. Busha, ONZ, wielu dyplomatów oraz wysokiej rangi wojskowych. W piśmie skierowanym do Sądu Najwyższego, rząd USA argumentuje, że przeprowadzenie egzekucji stanowić będzie "nieodwracalne naruszenie przez Stany Zjednoczone międzynarodowych zobowiązań prawnych".

Biały Dom podkreśla, że spełnianie zobowiązań traktatowych leży w interesie USA. Obejmuje to "ochronę Amerykanów przebywających poza krajem, popieranie współpracy z zagranicą oraz okazanie szacunku dla prawa międzynarodowego".

W oficjalnym piśmie skierowanym do sądu, rząd USA wskazuje, że naruszenie (konwencji) miałoby poważne konsekwencje dla stosunków Stanów Zjednoczonych z zagranicą i współpracy z Meksykiem, w tym z jego organami ścigania. Mogliby także ucierpieć obywatele amerykańscy podróżujący za granicę, w sytuacji gdyby musieli korzystać z pomocy konsularnej w przypadku zatrzymania.

Administracja USA zaapelowała do Sądu Najwyższego o opóźnienie wykonania egzekucji do końca roku, aby Kongres mógł przyjąć ustawę umożliwiającą dokonanie rewizji sprawy Garcii i innych cudzoziemców, którzy w podobnych przypadkach nie mieli dostępu do pomocy konsularnej.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz