Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Sędzia federalny dopuszcza bezterminowe przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm

0
Podziel się:

Sędzia federalny John Bates wydał
opinię, zezwalającą na dalsze bezterminowe przetrzymywanie
niektórych więźniów Guantanamo bez stawiania im zarzutów.

Sędzia federalny John Bates wydał opinię, zezwalającą na dalsze bezterminowe przetrzymywanie niektórych więźniów Guantanamo bez stawiania im zarzutów.

Sędzia Bates w wydanej we wtorek wieczorem (czasu waszyngtońskiego) opinii ograniczył jednak przyjęta przez administrację Baracka Obamy definicję, określającą, kogo można w taki sposób przetrzymywać.

W okresie po 11 września 2001 roku Kongres dał prezydentowi prawo przetrzymywania każdego, kto był zamieszany w planowanie, wspomaganie, bądź przeprowadzanie ataków terrorystycznych - wskazał sędzia.

Te prezydenckie uprawnienia obejmują też - według sędziego - członków Talibanu i Al-Kaidy, bądź sprzymierzonych z nimi sił, a także tych, którzy dokonywali aktów agresji, wspomagających "takie wrogie siły zbrojne".

Bates uznał jednak, że objęcie tą definicją także tych, którzy jedynie "popierali" wrogie siły nie znajduje uzasadnienia ani w prawie amerykańskim, ani w prawie wojennym.

Agencja Associated Press przypomina, że sędzia Bates polecił w tym roku administracji Obamy zdefiniowanie, kogo Stany Zjednoczone mogą nadal przetrzymywać w Guantanamo. Administracja przedstawiła definicję, bardzo podobną do tej, którą stosowano za prezydentury George'a W. Busha, co ostro krytykowali obrońcy praw człowieka.

Obama zaraz po objęciu urzędu w styczniu obiecał zamknięcie Guantanamo do końca roku. Więzienie, w którym bezterminowo przetrzymuje się 240 podejrzanych o terroryzm, jest krytykowane przez obrońców praw człowieka, środowiska liberalno-lewicowe w USA i znaczną część opinii międzynarodowej.

Kongres odmawia prezydentowi Obamie uchwalenia funduszy na koszty zamknięcia więzienia w bazie Guantanamo, domagając się przedstawienia realnego planu przeniesienia gdzie indziej przetrzymywanych tam ludzi.

Głównym powodem zablokowania funduszy jest opór w USA przeciwko umieszczeniu terrorystów z Guantanamo w lokalnych więzieniach w kraju. Członkowie Kongresu z obu partii znajdują się pod naciskiem wyborców, którzy protestują przeciw takiemu rozwiązaniu, m.in. z obawy, że więzienia na ich terenie staną się celem ataków terrorystycznych.

Administracja Obamy zabiega o wysłanie części więźniów do ich krajów ojczystych. Trwają także negocjacje z krajami europejskimi, które wyrażały gotowość przyjęcia niektórych więźniów Guantanamo. Część zapewne musiałaby jednak trafić do więzień amerykańskich.

Dyrektor FBI Robert Mueller mówił w środę w Kongresie, że przeniesienie przetrzymywanych w Guantanamo do Stanów Zjednoczonych mogłoby nieść ze sobą ryzyko, nawet gdyby umieścić ich w więzieniach o zaostrzonym rygorze. (PAP)

az/ ro/ 5076 5620,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)