Notowania

usa
03.11.2009 21:15

USA: Sikorski: Stosunki z ekipą Obamy przyjazne i sojusznicze

Przebywający w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski nie zgodził się z tezą, że więzi Polski z USA rozluźniły się za rządów prezydenta Baracka Obamy z powodu jego mniejszego zainteresowania Europą Środkowo-Wschodnią.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przebywający w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski nie zgodził się z tezą, że więzi Polski z USA rozluźniły się za rządów prezydenta Baracka Obamy z powodu jego mniejszego zainteresowania Europą Środkowo-Wschodnią.

"Stosunki między Polską a USA są relacjami sojuszniczymi i nasza przyjaźń jest niezmienna niezależnie od tego, kto akurat sprawuje władzę w Warszawie czy w Waszyngtonie" - powiedział minister we wtorek na spotkaniu z polskimi korespondentami.

Przypomniał, że niedawno odwiedził Warszawę wiceprezydent Joe Biden, i że administracja zaproponowała Polsce umieszczenie na jej terytorium nowej tarczy antyrakietowej.

"Nastąpiła zmiana konfiguracji programu obrony antyrakietowej i nowy program będzie dla nas lepszy niż to, co zaproponowała poprzednia administracja. Proszę o więcej optymizmu" - dodał Sikorski.

Zapytany o ocenę polityki zagranicznej Obamy w pierwszą rocznicę jego wyboru na prezydenta, Sikorski podkreślił, że odpowiada ona także polskim interesom.

"Skoro prezydent USA próbuje zmieniać relacje z niektórymi trudnymi partnerami, to trzeba mu w tym kibicować. Polska jest zainteresowana stabilnością i gaszeniem punktów zapalnych" - powiedział.

Komentatorzy, zwłaszcza z prawicy, krytykują prowadzoną przez Obamę politykę dialogu z Iranem i innymi antyamerykańskimi dyktaturami. Ich zdaniem nie przynosi ona żadnych efektów.

Minister Sikorski miał się w środę spotkać z sekretarz stanu Hillary Clinton, ale do spotkania nie dojdzie, gdyż szefowa amerykańskiej dyplomacji przedłużyła swój pobyt na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem byłego ambasadora USA w Warszawie, Daniela Frieda, nie należy tego jednak wcale uważać za przejaw lekceważenia Polski przez Waszyngton.

"To nie jest żaden negatywny sygnał. Hillary Clinton zajmuje się kryzysowymi sprawami na Bliskim Wschodzie. Sytuacja tam jest, mówiąc dyplomatycznie, bardzo skomplikowana. Polska jest sojusznikiem USA. Polsko-amerykańskie stosunki są bardzo silne. Polska jest w najlepszej strategicznej sytuacji w swej historii od 350 lat" - zaznaczył Fried w rozmowie z PAP i telewizją Polsat.

Minister Sikorski spotka się w środę z doradcą prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Jamesem Jonesem i prawdopodobnie również z ministrem obrony Robertem Gatesem.

We wtorek szef polskiej dyplomacji odwiedził Kongres, gdzie rozmawiał z członkami Izby Reprezentantów polskiego pochodzenia. Spotkał się także z zespołem redakcyjnym "Washington Post".

tzal/ ksaj/ mc/ woj/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz