Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Słowacja przyjęła trzech ostatnich ujgurskich więźniów Guantanamo

0
Podziel się

Słowacja przyjęła trzech ostatnich ujgurskich więźniów zwolnionych z
amerykańskiego obozu w Guantanamo. Ujgurzy zostali zatrzymani ponad 12 lat temu w Afganistanie jako
domniemani sprzymierzeńcy Al-Kaidy.

bEqaaamt

Słowacja przyjęła trzech ostatnich ujgurskich więźniów zwolnionych z amerykańskiego obozu w Guantanamo. Ujgurzy zostali zatrzymani ponad 12 lat temu w Afganistanie jako domniemani sprzymierzeńcy Al-Kaidy.

Są już oni na Słowacji. Obecnie znajdują się w obozie dla imigrantów, uczą się słowackiego i przygotowują do nowego życia - powiedział agencji AFP rzecznik słowackiego MSW Ivan Netik.

Zatrzymanych w Afganistanie 22 Ujgurów - członków muzułmańskiej tureckojęzycznej mniejszości z Sinkiangu (Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur, chiń. Xinjiang) na północnym zachodzie Chin, Amerykanie wzięli za członków ETLM (separatystycznego islamskiego ruchu Turkiestanu Wschodniego). ETLM uważany jest przez Pekin za ruch terrorystyczny.

bEqaaamv

Przetrzymywani w Guantanamo Ujgurzy już kilka lat temu zostali uznani za niewinnych. Odesłanie ich do Chin nie było możliwe ze względu na grożace im tam prześladowania, a kraje trzecie bały narazić się Pekinowi. Pięciu Ujgurów przyjęła w 2006 roku Albania, w 2009 roku wyspiarska Republika Palau - sześciu, a Bermudy - czterech, w 2010 roku dwóch - Szwajcaria, i w zeszłym roku dwóch przyjął Salwador.

"Stany Zjednoczone dziękują rządowi słowackiemu za ten humanitarny gest i gotowość poparcia amerykańskich starań o zamknięcie więzienia w Guantanamo" - podał w komunikacie rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że wyjazd zwolnionych na Słowację stanowi "ważny etap w dążeniu do zamknięcia więzienia".

Bratysława w 2010 roku przyjęła trzech innych więźniów Guantanamo, pochodzących z Egiptu, Azerbejdżanu i Tunezji.

Według specjalnego wysłannika amerykańskiego departamentu stanu ds. zamknięcia Guantanamo Clifforda Sloana, 22 Ujgurów z Guantanamo znajduje się obecnie w sześciu różnych krajach.

bEqaaamB

Obecnie w amerykanskiej enklawie Guantanamo na Kubie z 779 zesłanych tam podejrzanych o terroryzm osób pozostaje 155. Do zwolnienia kwalifikuje się około 76, w tym 55 Jemeńczyków. (PAP)

klm/ mhr/

15398348 15397833

bEqaaamW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)