Notowania

kara śmierci
26.04.2012 07:00

USA: Stan Connecticut znosi karę śmierci

Stan Connecticut, jako 17. stan USA, zniósł w środę karę śmierci. Demokratyczny gubernator Dannel Malloy podpisał ustawę przyjęta na początku miesiąca przez stanowy parlament, choć większość tamtejszego społeczeństwa popiera karę główną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

Stan Connecticut, jako 17. stan USA, zniósł karę śmierci. Demokratyczny gubernator Dannel Malloy podpisał ustawę przyjęta na początku miesiąca przez stanowy parlament, choć większość tamtejszego społeczeństwa popiera karę główną.

W tym północno-wschodnim amerykańskim stanie karę śmierci zastąpiła kara dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

Z sondaży opinii publicznej wynika, że większość mieszkańców stanu popiera karę śmierci (62 proc.). Gubernator uzasadniał jednak swoją decyzję względami moralnymi. Tłumaczył, że przez lata pracy na stanowisku prokuratora miał okazję na własne oczy przekonać się, do jakiego stopnia amerykański wymiar sprawiedliwości jest niedoskonały i na karę śmierci skazywane są czasem osoby niewinne.

- _ To moment historyczny. Dzięki tej decyzji Connecticut dołącza do 16 innych stanów USA i reszty uprzemysłowionego świata. Ale jest to także chwila zadumy, a nie okazja do świętowania _ - oświadczył w komunikacie Dannel Malloy.

Decyzja stanu Connecticut, przeforsowana przez rządzących tam Demokratów, potwierdza, że w USA następuje odwrót od kary śmierci. Jest ona coraz rzadziej orzekana (liczba wyroków spadła z 312 w 1995 r. do 78 w 2011 r.) i wykonywana (98 egzekucji w rekordowym roku 1999 i tylko 43 w 2011 r.). Od 2007 r. pięć stanów karę główną zniosło: New Jersey, Nowy Jork, Nowy Meksyk, Illinois i wreszcie Connecticut.

_ - Kara śmierci jest zbyt ryzykowana, zbyt droga, zbyt arbitralna, by miała istnieć dalej. Zastępując ją karą dożywotniego pozbawienia wolności, władze Connecticut ograniczyły ryzyko stracenia osób niewinnych _ - powiedział szef Ośrodka Informacji o Karze Śmierci Richard Dieter. Według niego, w USA od 1973 r. 140 osób skazanych na karę śmierci i oczekujących egzekucji zostało uwolnionych na skutek całkowitego uniewinnienia.

Kara śmierci istnieje w 33 stanach USA, ale w praktyce jest orzekana tylko w 12 z nich. W tym roku dokonano w USA 16 egzekucji; straceni skazańcy spędzili w celach śmierci od 6 do 32 lat. W samej Kalifornii na egzekucję oczekuje 723 skazanych. W Connecticut jest 11 osób skazanych na karę śmierci; choć ustawa nie działa wstecz, w opinii komentatorów prawnikom uda się zamienić ich wyroki na dożywotnie więzienia.

O egzekucjach w USA czytaj więcej w Money.pl
Kolejna kontrowersyjna egzekucja w USA Skazany Manuel Valle był pierwszym straconym przy pomocy zastrzyku nowej trucizny, która według ekspertów nie pozbawia całkowicie świadomości.
Były wielkie wątpliwości, ale wykonali wyrok Oskarżony o zabójstwo policjanta Troy Davis został stracony. Egzekucja wywołała wiele kontrowersji.
Ważne dane z USA. Stopy procentowe... Zdaniem Fedu, napięcia na światowych rynkach finansowych wciąż stanowią znaczące zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki.
Tagi: kara śmierci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz