Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Ustawa ma zwiększyć dostępność opieki zdrowotnej

0
Podziel się:

Uchwalona w niedzielę przez Izbę Reprezentantów USA ustawa o
reformie opieki zdrowotnej ma zapewnić ubezpieczenie medyczne 32 milionom Amerykanów, którzy go
obecnie nie posiadają.

Uchwalona w niedzielę przez Izbę Reprezentantów USA ustawa o reformie opieki zdrowotnej ma zapewnić ubezpieczenie medyczne 32 milionom Amerykanów, którzy go obecnie nie posiadają.

Przewiduje jednocześnie wzrost opodatkowania najbogatszych dla finansowania ochrony zdrowia i zabrania towarzystwom ubezpieczeniowym odmowy, sprzedaży polis klientom z grup zwiększonego ryzyka chorobowego.

Na mocy ustawy utworzone zostaną giełdy ubezpieczeniowe, gdzie mniejsze firmy oraz osoby bez sponsorowanej przez pracodawcę ochrony będą mogły zakupić ubezpieczenie. Oferowane tam polisy mają spełniać minimum wymogów świadczeniowych.

Osoby prowadzące samodzielną działalność zarobkową będą miały obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Zlekceważenie tego nakazu ma podlegać karze, sięgającej od 2016 roku 2,5 procent indywidualnego dochodu.

Firmy zatrudniające ponad 50 osób, które nie zaoferują pracownikom zakupu opieki medycznej, zapłacą 2 tys. dolarów grzywny za każdego pracownika, który nabędzie sponsorowaną ochronę na giełdzie. Pierwszych 30 pracowników nie liczy się do łącznego wymiaru grzywny.

Osoby, wykazujące dochody do czterech razy wyższe niż próg ubóstwa, otrzymają federalne dotacje do zakupu ubezpieczenia na giełdzie. Państwowy program bezpłatnej opieki zdrowotnej dla najuboższych Medicaid będzie przysługiwał każdemu z rocznym dochodem do 133 proc. poziomu ubóstwa, który wynosi 10 830 dolarów w przypadku pojedynczej osoby i 22 050 dolarów w przypadku rodziny czteroosobowej. W wielu stanach obowiązują obecnie niższe limity.

Od roku 2011 firmy farmaceutyczne będą obciążone specjalnym podatkiem na koszty utrzymania systemu opieki zdrowotnej. Od roku 2018 podatek taki będzie nakładany na droższe polisy ubezpieczenia medycznego, wykupywane przez pracodawców dla swych pracowników - przy czym kwota składki wolnej od opodatkowania będzie wynosić 27,5 tys. dolarów w przypadku polisy rodzinnej i 10,5 tys. w przypadku polisy indywidualnej. Już od 1 lipca br. solaria używające lamp ultrafioletowych zaczną płacić 10-procentowy podatek od swych usług, co ma zapewnić do 2019 roku 2,7 mld dolarów na opiekę zdrowotną i równocześnie sprzyjać prewencji raka skóry.

Wbrew pierwotnym zamierzeniom prezydenta Baracka Obamy, ustawa nie przewiduje nadzoru państwa nad stawkami ubezpieczenia zdrowotnego.

Obama obiecał natomiast wydanie rozporządzenia, potwierdzającego restrykcje dla finansowania aborcji z funduszy federalnych - dzięki czemu za ustawą opowiedzieli się zwolennicy ruchu obrony życia z Partii Demokratycznej. (PAP)

dmi/ ro/

5897617 5897649 5897663 5897667

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)