Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: W Chicago rozpoczęły się obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

0
Podziel się:

Wielkim koncertem "Requiem d-moll" W.A. Mozarta w kościele Matki Boskiej
Anielskiej w Chicago rozpoczęły się w sobotę obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej pod
nazwą "Tydzień Pamięci Narodowej". Zakończy się w niedzielę 10 kwietnia.

Wielkim koncertem "Requiem d-moll" W.A. Mozarta w kościele Matki Boskiej Anielskiej w Chicago rozpoczęły się w sobotę obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej pod nazwą "Tydzień Pamięci Narodowej". Zakończy się w niedzielę 10 kwietnia.

W chicagowskich obchodach biorą udział rodziny ofiar: Beata Gosiewska, Zuzanna Kurtyka, Paweł Kurtyka, a także Maria Seweryn i Anna Wójtowicz - żona i córka Wojciecha Seweryna, autora i inicjatora powstania pomnika katyńskiego w Chicago.

Honorowy patronat nad koncertem w zabytkowej polskiej świątyni objął kardynał Francis George z archidiecezji w Chicago.

"Na koncercie usłyszeliśmy muzyczne arcydzieła. Każde życie jest arcydziełem. Wysłuchanie tej muzyki, której towarzyszyły obrazy przypominające o tragedii sprzed roku, pozwoli spojrzeć na nią z innej perspektywy, a także - mam nadzieję - z nią się pogodzić" - powiedział kardynał George.

W pierwszej części widowiska zabrzmiała kompozycja "Stała Matka Boleściwa" (Stabat Mater Dolorosa) Giovanniego Battisty Pergolesiego, nawiązująca do trwającego okresu Wielkiego Postu. W drugiej części wykonano "Mszę żałobną" (Requiem d-moll) Mozarta poświęconą tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Koncertowi towarzyszyła multimedialna prezentacja materiałów związanych z katastrofą Tu-154 pod Smoleńskiem.

International Chamber Artists Orchestra, złożona z 80 muzyków, w tym chóru i solistów, zagrała pod dyrekcją Patricka Godona.

"Mozart nie dokończył tego dzieła (...). Ludzie, którzy zginęli pod Smoleńskiem, też nie dokończyli swoich dzieł, czy to piastując stanowiska państwowe, funkcje kościelne, czy jako zwykli ojcowie, matki" - powiedział dyrektor muzyczny przedsięwzięcia Arkadiusz Górecki.

"To, co najbardziej uderza, to nieprawdopodobna solidarność i obecność Polonii chicagowskiej. Dopisała frekwencja, wielki kościół wypełniony po brzegi. Rozbrzmiała muzyka, która była artystycznym hołdem, dla tych, którzy zginęli rok temu (...). Niezwykłe wrażenia, uważam, że my, Polacy w kraju, powinniśmy uczyć się, jak godnie, jak w powadze i powściągliwości obchodzić tego rodzaju uroczystości i rocznice" - ocenił dziennikarz Jan Pospieszalski, jeden z twórców filmu "Solidarni 2010", który będzie pokazywany w Chicago.

Paweł Kurtyka był pod wrażeniem koncertu i rozmachu przygotowań do obchodów "Tygodnia Pamięci Narodowej" w Chicago.

"Moim zdaniem jest to najlepsza metoda i sposób, żeby wszystkim Polakom, w tym również Amerykanom mieszkającym w Chicago i w (całych) Stanach Zjednoczonych, pokazać, jak wielki jest żal Polaków po stracie swoich wspaniałych obywateli" - stwierdził.

Wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim Beata Gosiewska dziękowała Polonii za zorganizowanie obchodów. "Jestem bardzo mile zaskoczona. Bardzo cieszymy się, że Polacy mieszkający tutaj, w Chicago pamiętają, że przez cały tydzień trwają obchody rocznicy katastrofy" - powiedziała, dodając: "Był to przepiękny i wzruszający koncert".

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)