Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: W Nowym Jorku aresztowano szefa MFW

0
Podziel się

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique
Strauss-Kahn został aresztowany w sobotę w Nowym Jorku, tuż przed odlotem do Paryża, pod zarzutem
napaści seksualnej na pokojówkę w hotelu Sofitel - podał "The New York Times".

bEgfmorV

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn został aresztowany w sobotę w Nowym Jorku, tuż przed odlotem do Paryża, pod zarzutem napaści seksualnej na pokojówkę w hotelu Sofitel - podał "The New York Times".

Strauss-Kahn jest nie tylko prezesem MFW, ale też kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku. Na około 10 minut przed odlotem jego samolotu został aresztowany i, według źródeł NYT, miał zostać przekazany policji na Manhattanie.

Detektywi, którzy śledzili Strauss-Kahna prowadzą śledztwo w sprawie brutalnego ataku na pracownicę hotelu Sofitel New York, w samym centrum nowojorskiej dzielnicy teatrów.

bEgfmorX

Strauss-Kahn, zwany we Francji od swoich inicjałów DSK, jest, według sondaży, faworytem wyborów prezydenckich, które odbędą się 22 kwietnia i 6 maja 2012 roku. Dotychczas jednak nie ogłosił on oficjalnie, czy będzie kandydował. Jego kadencja w MFW upływa w 2012 roku, gdyby więc wystartował w tegorocznych socjalistycznych prawyborach musiałby przedterminowo odejść ze swojego obecnego stanowiska.

Z ogłaszanych w ostatnich tygodniach sondaży wynika, że obecny szef MFW wygrałby wybory prezydenckie we Francji wiosną 2012 r., pokonując zdecydowanie w drugiej turze obecnego prezydenta. Inne sondaże, też dające zwycięstwo Strauss-Kahnowi, wskazują, że do drugiej tury zamiast obecnej głowy państwa, zakwalifikowałaby się szefowa ultra -prawicowego, nacjonalistycznego Frontu Narodowego, Marine Le Pen.

We Francji DSK został ostatnio skrytykowany za kosztowny styl życia po tym, jak media pokazały go wsiadającego do luksusowego porsche, którym jeździ.

Fala zarzutów pod adresem popularnego polityka została skomentowana w telewizji i w tygodniku "L'Express" przez jego zwolenników jako element brutalnej kampanii oszczerstw, jaką rozpętać miało środowisko Sarkozy'ego, dla którego Strauss-Kahn jest szczególnie niebezpiecznym rywalem. W sobotę "L'Express" napisał na swych stronach internetowych, że zdaniem bliskiego prezesowi MFW Jean-Marie Le Guena, ataki na DSK "pochodzą wprost z otoczenia" prezydenta i są "zorkiestrowane przez (Pałac) Elizejski".

bEgfmosd

NYT przypomina, że zabiegi Sarkozy'ego w 2007 roku o to, by DSK otrzymał funkcję prezesa MFW były interpretowane, jako manewr polityczny mający na celu usunięcie wpływowego politycznego przeciwnika z centrum francuskiej sceny politycznej. (PAP)

fit/

8988128 int. arch.

bEgfmosy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)