Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Więcej wojsk amerykańskich na pomoc Haiti

0
Podziel się:

Coraz więcej wojsk amerykańskich pomaga dotkniętemu trzęsieniem ziemi
Haiti. Do poniedziałku włącznie ma tam przybyć w sumie 7 500 żołnierzy piechoty morskiej.

Coraz więcej wojsk amerykańskich pomaga dotkniętemu trzęsieniem ziemi Haiti. Do poniedziałku włącznie ma tam przybyć w sumie 7 500 żołnierzy piechoty morskiej.

Część pomocy Amerykanie dostarczają helikopterami z zacumowanego u wybrzeży Haiti lotniskowca USS Carl Vinson. W akcji uczestniczy 30 śmigłowców. Do niedzieli dotarło drogą powietrzną 730 000 racji żywnościowych i 250 000 litrów wody pitnej.

Wojsko jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa przy dostarczaniu i rozdawaniu pomocy dla ofiar. Wskutek kataklizmu haitańskie siły policyjne zmniejszyły się o połowę - wielu policjantów zginęło - chociaż nawet przedtem nie potrafiły zapewnić porządku.

Władze haitańskie liczą, że amerykańscy marines poradzą sobie z uzbrojonymi w maczety bandami plądrującymi Port-au-Prince.

W poniedziałek na Haiti dotarło ponad 2 000 amerykańskich żołnierzy. Ich liczba ma docelowo wzrosnąć do 10 000.

Oczekuje się, że także ONZ zwiększy swoje siły pokojowe na Haiti, które przed trzęsieniem ziemi liczyły ok. 9 000 ludzi. Część jednak zginęła w czasie katastrofy w zniszczonym sztabie misji.

W poniedziałek przybył na Haiti były prezydent Bill Clinton, specjalny wysłannik ONZ do tego kraju. Wraz z poprzednim prezydentem George'em W. Bushem kieruje on akcją zbierania datków na pomoc dla Haiti.

Administracja prezydenta Baracka Obamy obiecała rządowi Haiti, że pomoc amerykańska będzie miała długofalowy charakter - USA pomogą także w odbudowie kraju ze zniszczeń. Przyrzekła to w niedzielę w Port-au-Prince sekretarz stanu Hillary Clinton po spotkaniu z haitańskim prezydentem Rene Prevalem.

Silne zaangażowanie Obamy w pomoc jest już przedmiotem komentarzy, w których zwraca się uwagę na humanitarną powinność supermocarstwa.

Niektórzy wyrażają jednak wątpliwości, czy pomoc i obecność militarna na Haiti nie okaże się zbyt kosztowna w sytuacji, gdy Ameryka prowadzi dwie wojny i ma coraz większe zadłużenie.

W ostatnich 20 latach USA wydały 3 miliardy dolarów na pomoc dla Haiti, a mimo to jest ono wciąż najbiedniejszym krajem na półkuli zachodniej.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)