Notowania

usa
04.11.2008 22:46

USA: Wybory przebiegają spokojnie - zaledwie kilka incydentów

Wybory w USA przebiegają spokojnie, jeśli nie liczyć drobnych incydentów i nieprawidłowości z kartami do głosowania w niektórych stanach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybory w USA przebiegają spokojnie, jeśli nie liczyć drobnych incydentów i nieprawidłowości z kartami do głosowania w niektórych stanach.

W Filadelfii przed jednym z lokali wyborczych pojawili się dwaj członkowie radykalnej murzyńskiej organizacji "Black Panthers" (Czarne pantery), z których jeden uzbrojony był w dużą pałkę. Wezwana policja zatrzymała go, ale nie przedstawiła żadnego zarzutu.

W kilku stanach do punktów wyborczych ustawiły się długie kolejki, ale do wczesnego popołudnia czas oczekiwania na oddanie głosu raczej nigdzie nie przekraczał dwóch godzin. W stanie Maryland, na przedmieściach Waszyngtonu, w niektórych lokalach było pusto. W innych czas oczekiwania wynosił po kilkanaście minut.

Oczekuje się jednak, że najwięcej wyborców do urn przyjdzie dopiero po pracy, a więc wieczorem.

Przewiduje się rekordowo wysoką frekwencję, przewyższająca największą zanotowaną dotychczas w wyborach amerykańskich w 1908 roku, kiedy wzięło w nich udział 68 procent uprawnionych do głosowania.

W Ohio - stanie wahającym się między Demokratami a Republikanami - w jednym z hrabstw rozdano omyłkowo formularze do głosowania bez pierwszej strony, zawierającej nazwiska kandydatów na prezydenta: Baracka Obamy i Johna McCaina.

W pięciu stanach na południu: Teksasie, Missouri, Mississippi, Alabamie i Arkansas, demokratyczni wyborcy otrzymali SMS-y fałszywie informujące ich, że głosowanie odbywa się w środę. W stanach tych jednak - według prognoz opartych na sondażach - z łatwością powinien wygrać McCain.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ zab/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz